Fethiye’de Dünya Engelliler Günü etkinliği

Fethiye Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık programı düzenledi.

Fethiye Belediyesi ve Muğla Sıtkı koçman Üniversitesi (MSKÜ) iş birliği ile, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla farkındalık programı gerçekleştirildi. Programa Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Sabri Oğuz Bolelli, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Kaya, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve dernek temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“ENGELLİLERİN SORUNLARINI HATIRLAMAK BİR GÜN İLE SINIRLI KALMAMALI”

Programda konuşan Bolelli, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlama günü değil, engellilerin sorunlarının ve bu sorunların çözümlerinin gündeme getirileceği bir gün olduğunu vurguladı. Bolelli, “Şüphesiz engelli kardeşimizin gününü hatırlamak, bir günde sınırlı kalmamalıdır. Yaşamın içerisinde birçok engelle karşılaşan engellilerimizin farkında olmamız, onlarla yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor.” dedi.

YUR: EŞİTLİĞİN SAĞLANMASINDA YEREL YÖNETİMLERE VE ÜNİVERSİTELERE GÖREV DÜŞÜYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Sağlık Birimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Gül Yur ise “Bugün burada bir araya gelmemizin en önemli nedeni; sizlerin ve ailelerinizin her alanda yaşadığı sorunlarda duygudaşlık etmek, sevgi varsa engel yok demek içindir. Engelli bireylere eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi fırsat eşitliği sağlanmasında farklılıklarına saygı gösterilmesinde, mekânsal erişimin yanında teknolojiye ve bilgiye erişimin sağlanmasında yerel yönetimlere ve üniversitelere büyük bir iş düşüyor.” dedi.

KÖRLÜĞE DAİR İNTERAKTİF SUNUM

Programda, Altınokta Körler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Psikolog Zuhal Karın tarafından körlüğe dair interaktif sunum gerçekleştirildi.

Fethiye Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Necdet Yaman ise Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya çeşitli proje başlangıçlarında kendilerini arayıp görüş aldıkları için teşekkür etti.

Etkinlikte, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Birimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü öğrencileri ve Fethiyeli sanatçı Eser Tunçoğlu tarafından türküler söylendi.

Programda Fethiye Bedensel Engelliler ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Bozbaş tarafından ‘sen engelli olsaydın’ adlı şiiri okudu. Ardından Kader Koca tarafından bachata dansı da yapıldı ve MSKÜ Sağlık Birimleri Fakültesi öğrencileri tarafından Veli Toplantısı adlı tiyatro oyunu sergilendi.