Fethiye’de Bahriye Üçok Parkı, Halk Evi ve Türkan Saylan Anıtı açıldı

Fethiye’de Bahriye Üçok Parkı ve Halk Evi ile Türkan Saylan ve Bahriye Üçok anıtlarının açılışı yapıldı

Fethiye Belediyesi tarafından dün (10 Aralık) Bahriye Üçok Parkı ve Halk Evi ile Türkan Saylan ve Bahriye Üçok anıtlarının açılışı yapıldı. Açılışa Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Parti Meclis Üyesi Hasan Efe Uyar, Milletvekili Burak Erbay, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN KUTLAMA MESAJI

Açılışa daha önce belirlenen programından dolayı katılamayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, mesaj göndererek, Fethiye Belediyesi ve emeği geçenleri kutladı.

HALKEVİNDE ÇAY BİR TL

Bahriye Üçok Parkı, Fethiye Belediyesi tarafından 5 bin 840 m² alan içerisine birçok etkinlik alanını barındıracak şekilde yapıldı. Park içinde çocuk oyun alanı, basketbol sahası, açık hava kütüphanesi, gölgelikli oturma alanları, yürüyüş yolunun yanı sıra çayın bir TL’ye satıldığı halkevi, Bahriye Üçok Parkı içerisinde vatandaşların hizmetine girdi.

Fethiye Merkez, Göcek, Karaçulha, Ovacık’ta yapılıp hizmete açılan halkevlerine Bahriye Üçok Parkı içerisindeki halkevi de eklendi.

“TÜRKAN SAYLAN BİR CUMHURİYET DEĞERİ, CESARET VE YÜREK İŞÇİSİDİR”

Törende aynı zamanda, Tıp Doktoru, Akademisyen, Yazar, Eğitimci ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan için yapılan anıtın da açılışı yapıldı. Törende konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Fethiye Şube Başkanı Canan İzmirli şunları söyledi:

“Türkan Saylan bir Cumhuriyet değeri, bir cesaret ve yürek işçisidir. Vermiş olduğu mücadelelerle Türkiye’nin kalkınmasına katkı sağlayan büyük bir direnişçi, cehaletle yılmadan savaşan barışçıl bir örgütçüdür. Türkan Saylan her üniversite bitirip meslek sahibi olan her kadının Cumhuriyete borcu vardır demiştir. Bizler Atatürk’ün izinden Türkan Saylan’ın yolundan giderek bu borcu ödemeye çalışıyoruz. Biz Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri olarak Fethiye Belediye Başkanımız Alim Karaca’ya, ekibine ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.”

PARKTA BAHRİYE ÜÇOK ANITI VE ATA TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ SATIŞ NOKTASI DA YER ALDI

Parkın içinde aynı zamanda Bahriye Üçok Anıtı da yer aldı. Tarihçi, Siyaset bilimci, Cumhuriyet Senatosu Üyesi, aynı zamanda Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ilk kadın akademisyeni Bahriye Üçok için yapılan anıtta Heykeltraş Onur Fırat Fen imzası bulunuyor. Bahriye Üçok Parkı’nda Fethiye’nin yerel ve organik ürünlerine büyük önem veren Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi satış noktası da açıldı.