Fethiye’de Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi

Fethiye’de Avukatlar Gününü dolayısıyla düzenlenen törende açıklama yapan Muğla Barosu Fethiye temsilcisi Volkan Yuluk, şenliklerle kutlanacak hiçbir şey görmediklerini fakat korunacak çok fazla değer, savunulacak çok fazla hak, sahip çıkılacak çok fazla yurttaş olduğunu bildiklerini ifade ederek “Savunma makamında adalet mücadelesi veren, yurttaşların sesi ve nefesi olan tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Beşkaza Meydanı’nda düzenlenen törende Muğla Barosu Fethiye temsilcisi Volkan Yuluk, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşma yapan Yuluk, “Getirildiğimiz noktada, şenliklerle kutlayacak hiçbir şey göremesek de korunacak çok fazla değer, savunulacak çok fazla hak, sahip çıkılacak çok fazla yurttaş ve yapmamız gereken çok daha fazla görev olduğunu bir kez daha bildiğimiz ve haykırdığımız gündür 5 Nisan. Bir adım ileri gitmek yerine, her yıl olduğu gibi beş adım geriye götürülmeye çalışılan memleketin yargısının savunma makamında biz avukatlar kararlı bir şekilde ve dimdik durmaya devam ediyoruz” dedi.

“YURTTAŞLARIN BÜTÜN HAKLARININ SAVUNMASI BİZDEN SORULUR”

Avukatların varlığının hukuk güvenliğinin ve bağımsız yargının ön değil öz koşulu olduğunu söyleyen Yuluk, “Biz avukatız. İnsanlarımızın masumiyet karinesinin, yurttaşlarımızın lekelenmeme hakkının, bütün haklarının savunması bizden sorulur. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile kalitesinin ve güvenilirliğinin, bu konudaki endişelerin altını çizmek; halkın ve hakkın savunucusu olan hukuk ve insan hakları ihlallerine cesaretle karşı koymakla yükümlü ve görevli olan bizlerin en önemli sorumluluğudur” dedi.

“SUSMAK HUKUKSUZLUĞA ORTAK OLMAKTIR”

Yuluk, susmanın avukatlık mesleğinin doğasına aykırı olduğunu savunarak sözlerine şöyle son verdi: “Susmak, mesleğimizin doğasına aykırı olduğu kadar hukuksuzluğa ortak olmaktır aynı zamanda. Susamayız biz. Hukuk yoksa varlığımızın da hiçbir anlamı yoktur çünkü bizim.

Hukukun üstün olduğu, tek bir yurttaşın adaletten yana endişesinin olmadığı, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış tüm temel hak ve özgürlüklere dair hükümlerin tüm mahkemelerce koşulsuz ve eşit bir şekilde herkese uygulandığı, kanunu çiğneyen ve yetimin hakkına el atan herkesin kanun önünde hesap verdiği, adil bir ülkeyi yaratana kadar; mücadele etme azmimizden hiçbir şey kaybetmeden aydınlık yarınlara doğru cumhuriyetimizi namusumuz bilip emanetine sadık evlatları olarak Atamızın, Ulu Önder Atatürk’ün izinde yürümeye devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatarak; savunma makamında adalet mücadelesi veren, yurttaşların sesi ve nefesi olan tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü’nü kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”