Fethiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk anıtına çelenk konuldu

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk konuldu.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Fethiye Belediyesi Başkanvekili Ayşe Devrim Öztürk, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti başkanları Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk koydular.

Program saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Konuşmasına deprem felaketinde hayatını kaybedenleri anarak başlayan Fethiye Belediyesi Başkanvekili Ayşe Devrim Öztürk, “8 Mart dünyanın kimi ülkelerinde bayram kabul edilirken, kimi ülkelerinde matem olarak kabul edilir. Bu kadar şiddetin ve zulmün olduğu eril bir dünyada açıkçası kutlamayı ya da kutlanmayı tercih etmiyorum. Çünkü ne yazık ki; bahse konu günün üzerinden yıllar geçmesine rağmen kadın; iş, siyaset, sosyal ve özel yaşamda hala erkekle eşit haklara sahip olmadığı gibi bir yandan da fiziksel ve psikolojik şiddet karşısında hayatta kalmaya çalışmaktadır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Fethiye Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Candan Özdemir, Fethiye Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Bütün, Fethiye Yerel Tohumlar Derneği adına Ebru Oğuzhan Yeter, Fethiye Eğitim İş Sendikası Temsilcisi İstem Altınçekiç günün önemine dair konuşmalar yaptılar.

Çelenk koyma töreninin ardından Halk Eğitim Müdürlüğü’nce Fethiye Kaymakamlığı önünde gerçekleşen resim sergisine geçildi.