Fethiye Belediyesi’nden Eczanelere “Atık İlaç Toplama Kutusu”

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, “Sıfır Atık Projesi” kapsamında ilçedeki tüm eczanelere ve sağlık merkezlerine “Atık İlaç Toplama Kutusu” dağıttı.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından çevreye ve topluma zarar veren tarihi geçmiş ilaçların doğru şekilde imha edilebilmesi için ilçede ki tüm eczanelere ve sağlık merkezlerine “Atık İlaç Toplama Kutusu” toplama kutuları dağıtıldı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da proje destek vermek adına dağıtıma katıldı.

İNSAN VE TOPLUM SAĞLIĞINI KORUMAYI HEDEFLİYORUZ

Dağıtıma katılan Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Selver Hatice Kabak açıklamalarda bulundu. Kabak, “Son kullanma tarihi geçen ilaçları çöpe atarak çevremize ve topluma ciddi zararlar veriyoruz. Yılda yaklaşık 300 ton ilaç çöpe gidiyor, bu da çevre felaketine davetiye çıkarıyor. Oysa ilaçların, yetkilendirilmiş özel tesislerde ve yüksek ısılı fırınlarda imha edilmesi gerekir. Tesislerde İmha edilen atık ilaçlar “Elektrik Enerjisine” dönüştürülüyor. Belediyemizce yürütülen atık hizmetlerindeki kalitenin yükseltilmesi ve İlçemiz genelinde mevzuat hükümlerine titizlikle uyulması gerektiğinden, insan ve toplum sağlığını korumayı hedeflediğimiz bu projemizle, vatandaşlarımız evde kullanmadıkları tarihi geçmiş tüm atık ilaçları ve kullanılmayan ilaçlarını yakınında bulunan herhangi bir eczaneye ya da sağlık merkezlerimizdeki kutulara götürerek bırakabilecek. Bu sayede tarihi geçmiş atık ilaçların ayrıştırılması konusunda çevreye zarar veren bu atıklar da bu kutular sayesinde kolayca geri toplanabilecek. Yakın zamanda işletmeye alacağımız Atık Getirme Merkezi’nde toplanarak bertarafa gönderilecek bu atık türünü çöpe atmayarak, doğamıza ve insan sağlığımıza katkıda bulunabilirsiniz. Toplamda 83 eczane, 13 sağlık kuruluşu ve 3 hastane olmak üzere 100’e yakın ilaç kutusunun dağıtımına başladık. Buradan tüm Fethiyelileri atık ilaçlar konusunda duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi.