Fethiye Belediyesi toplu iş sözleşmesi imzaladı

Fethiye Belediyesi ile Belediye-İş arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. En düşük KHK’lı personel maaşı 4.750 TL oldu.

Fethiye Belediyesi ile Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçiler Sendikası (Belediye-İş) arasında 2022 yılını kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) imzalandı. 702 KHK’lı ve 57 şirket personelini kapsayan toplu iş sözleşmesinde, en düşük KHK’lı personel maaşı 4.750 TL oldu. Bunun yanında KHK’lı personele yıl içinde üçer ay aralıklarla dört kez, altışar günlük ikramiye ödemesi ve sosyal yardım ödemesi yapılacağı açıklandı.

Toplu iş sözleşme imza törenine Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Ender Akbay, sendika temsilcileri ile Fethiye Belediye Hizmetleri Turizm ve Ticaret A.Ş. Şirketi yetkilileri katıldı.

KARACA: “KEŞKE ÇOK DAHA FAZLA ARTIŞ YAPABİLSEYDİK”

Törende konuşan Belediye Başkanı Alim Karaca, “Özellikle son aylarda piyasalarda yaşanan yangın doğal olarak Belediyemizi de etkiledi. Projelerimizde kullandığımız pek çok malzemenin ve aracın fiyatları son birkaç ayda yüzde 300 arttı. Bu sözleşmenin ülkemizin çok ciddi ekonomik sorunlar yaşadığı, fiyat istikrarının sağlanamadığı, enflasyon riskinin hesaplanamaz olduğu bir dönemde imzalanmış olmasını aslında talihsizlik olarak görüyorum.

Yaz kış, sıcak soğuk demeden son derece fedakâr biçimde çalışan emekçi kardeşlerimizin maaşlarında keşke çok daha fazla artış yapabilseydik. Bunu herkesten çok ben isterim. Fakat Belediyemizin ekonomik imkanlarını göz önünde bulundurmak zorundayız. Belediye ve şirket yönetimi olarak yıl içinde ulaşmayı hedeflediğimiz rakamları şeffaf bir biçimde emekçi kardeşlerimizle paylaştık. Karşılıklı olarak her olasılığı tartıştık ve yaratabileceğimiz her imkânı değerlendirdik” dedi.

ENDER AKBAY: “BAŞTA BELEDİYE BAŞKANIMIZ ALİM KARACA OLMAK ÜZERE EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Ender Akbay ise “Şirketle imzaladığımız toplu iş sözleşmesiyle en düşük işçi maaşı 4.750 TL oldu. Aynı zamanda KHK’lı personele yıl içinde üçer ay aralıklarla dört kez altışar günlük ikramiye ödemesi ve sosyal yardım ödemeleri yapılacak. Başta Belediye Başkanımız Alim Karaca olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.