Fethiye Belediyesi, Rus doktorları Hatay’ın Arsuz bölgesine gönderecek

Fethiye Belediyesi’nin Fethiye’de yaşayan altı doktor, hemşireler, çocuk psikologları ve sağlık teknisyenlerinin bulunduğu Rus sağlık ekibini; Hatay’ın Arsuz bölgesine göndereceği açıklandı.

Fethiye Belediyesi’nin ilçede yaşayan Rus sağlıkçılar ile iş birliği yaptığı bildirildi. Aralarında altı doktor, hemşireler, çocuk psikologları ve sağlık teknisyenlerinin bulunduğu Rus sağlık ekibinin; Fethiye Belediyesi’nin destekleriyle önümüzdeki günlerde Hatay’ın Arsuz bölgesine hareket edecekleri belirtildi.

Rus sağlıkçıların kendisini ziyaretinde konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Acıların dini, dili, milliyeti olamayacağını hep söyledik. Bu büyük felaketin yaşandığı günden beri hem tüm ülkemizin, hem de Fethiye’mizin tek yumruk olduğunu görüyoruz. Depremzedelere yönelik yardım kampanyalarına destek veren, Fethiyeli yurttaşlarımın yanında Fethiye’de yaşayan çeşitli ülkelerin vatandaşlarına da minnettarız. Şimdi ise Rus sağlık uzmanlarının tamamen gönüllü bir şekilde deprem bölgesine giderek oradaki insanlarımıza yardım etmek istemelerinden ötürü çok memnun olduk” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM VE ÇEŞİTLİ MALZEME TEDARİKİ GİBİ KONULARDA YANLARINDAYIZ”

Bu acıların hiç yaşanmamasını istediklerini belirten Karaca, “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü personelimiz başta olmak üzere, günlerdir gece gündüz demeden yardım kampanyası için çalışan tüm personelimin, tüm yerli yabancı yardımseverlerin gözlerinden öpüyorum. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Rus komşularımızın söz konusu projelerine Fethiye Belediyesi olarak biz de katkıda bulunacağız. Ulaşım, çeşitli malzeme tedariki gibi konularda kendilerinin yanındayız” diye konuştu.

Rus sağlık ekibi adına konuşan cerrah Nikolai Abakumov ve Anna Bobykina ise; kendilerinin savaştan kaçarak uzunca bir süredir Fethiye’de misafir olduklarını, bu süre zarfında Fethiyelilerin kendilerine gösterdiği misafirperverlikten çok etkilendiklerini, şimdi Rus doktorlar olarak deprem bölgesine giderek sağlık desteğine ihtiyaç duyan insanlara yardımcı olmak istediklerini söylediler.