Fethiye Belediyesi, liseler arası kısa film yarışması düzenliyor

Fethiye Belediyesi, 5-12 Haziran Dünya Çevre Haftası kapsamında kısa film yarışması düzenliyor. İlk 10 kişiye bisiklet hediye edilecek.

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 5-12 Haziran Dünya Çevre Haftası kapsamında liseler arası kısa film yarışması düzenlenecek.

Kısa film yarışmasına son katılım tarihi 20 Mayıs olurken, sonuçlar 1 Haziran’da açıklanacak. Ödül töreni ise; 6 Haziran’da Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Yarışma kapsamında, ilk 10 projeye bisiklet hediye edilecek.

Fethiye Belediyesi tarafından yarışmaya ilişkin yapılan açıklamada, “’Küresel Isınma ve İklim Değişikliği’, ‘Su, Enerji Tasarrufu ve Enerji Verimliliği’, ‘Deniz Kirliliği’, ‘Atık Yönetimi’ ve ‘Diğer Çevresel Konular’ temalarından herhangi birini ele alan bu kısa film yarışması ile çevre duyarlılığını ve bilincini, görsel sanat dallarının dili ile anlatabilmek, konuyla bağlantılı mesajı izleyiciye sunabilmek; ders dışı sanatsal etkinliklerde bulunma alışkanlığı ve zevkinin oluşmasına katkı sağlamak, özgün ve farklı bakış açılarıyla çevresel farkındalık ve duyarlılık oluşturmak amaçlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Kısa film yarışmasının başvuru koşulları şu şekilde:

  • Yarışma Fethiye ilçesi sınırları içerisindeki lise eğitimi gören öğrencilerin katılımı ile gerçekleşecektir.
  • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
  • Katılımcılar başvurularını, bireysel veya ekip adına yapabilir. Ekip olarak yapılacak başvuruda bir Ekip Sözcüsü belirlenmesi gerekmektedir. Başvurunun ekip adına yapılması durumunda, ilgili şartnamedeki ve başvurudaki koşulların temin edilmesinden “Ekip Sözcüsü” sorumludur. Her iki katılım şeklinde de ödül bir tane verilecektir.
  • Yarışmaya katılacak kısa filmin süresinin 2 dakikadan az olmaması ve 10 dakikayı geçmemesi gerekir.
  • Kısa filmler kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon film türlerinden biri olabilir.
  • Yarışmaya katılacak filmler AVI ve MP4 formatlarında olmalıdır.
  • Kısa filmler kısmen veya bütünüyle başka bir yerde ve/veya mecrada (internet ortamı, TV, sinema gibi) yayınlanmamış ve/veya ödül almamış olmalıdır.
  • Kısa filmde kullanılacak hikâye, senaryo, müzik, resim, fotoğraf, efekt ve/veya benzeri materyalin telif hakkı veya kullanım hakkı yarışmacıda olmalıdır.
  • Katılımcılar bu şartnamenin ekinde yer alan başvuru formunu doldurup filmleri asıl formatlarıyla DVD şeklinde Fethiye Belediyesi – Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne ( ADRES: Fethiye Belediyesi Ek Hizmet Binası – Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Kesikkapı Mahallesi Çarşı Caddesi No:304 Kat:2) elden teslim edeceklerdir. Dereceye giren kısa filmler arasından Fethiye Belediyesi istediği takdirde ilerleyen süreçlerde bu çalışmayı kullanmakta, sergilemekte serbesttir. Katılımcılar bu koşulu kabul etmiş sayılır.
  • Yarışmacılar, başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgilerini, yarışma sonuçlarının kendilerine bildiriminde tebliğ adresi olarak kullanılacağı hususunu kabul etmiş sayılırlar.

Fethiye Belediyesi Liseler Arası Çevre Konulu Kısa Film Yarışması’na buradan başvurabilirsiniz.