Fethiye Belediye Başkanvekili Öztürk: “İstanbul Sözleşmesi tekrar kabul edilmelidir”

Fethiye Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın belediye çalışanlarına verdiği kahvaltıda konuşan Belediye Başkanvekili Ayşe Devrim Öztürk, “Kadına şiddettin önüne geçilmesi için İstanbul Sözleşmesi tekrar kabul edilmelidir” dedi.

Fethiye Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadın belediye çalışanlarına Bahriye Üçok Parkı’nda kahvaltı verdi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca makamını meclis üyesi Ayşe Devrim Öztürk’e bıraktı.

Halk Evi’nde gerçekleşen sabah kahvaltısı etkinliğine Fethiye Belediyesi’nin kadın personelleri, birim amirleri, meclis üyeleri, başkan yardımcıları da katıldı.

Kadınların 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlayan Karaca, “Tabi ki, içimiz buruk. Acı bir deprem felaketi yaşadık. Deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Burada birlik ve beraberliğimizi göstermek ve bu özel günde bir arada olmak için kahvaltıda bir araya geldik. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR”

Kahvaltı etkinliğinde konuşan Ayşe Devrim Öztürk, depremde hayatını kaybeden yurttaşları anarak başladı.

Siyasette kadın ve erkeğin eşit olması gerektiğini belirten Öztürk, “Devlet yurttaşını kadın olduğu için değil insan olduğu için, erkekle eşit haklarda görüp hayatın her alanında imkanları oluşturmalıdır. Kadına şiddettin önüne geçilmesi için İstanbul Sözleşmesi tekrar kabul edilmelidir. Siyasette kadın sayısı erkek ile eşit olmalıdır. Yerel yönetimler eşitlik birimleriyle, hizmet ve bütçe planlamasını toplumsal cinsiyete duyarlı bir şekilde yapmalıdır” diye konuştu.