“Doruk mutlu, biz mutlu”

Bodrum Belediyesi, 12 yaşındaki Doruk’un tekerlekli sandalye talebini yerine getirdi.

Eskiyen tekerlekli sandalyesinin değişmesini isteyen 12 yaşındaki Doruk Burgaz, ailesinin girişimi ile Bodrum Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’ne başvurdu. Belediye ekipleri, Doruk için tekerlekli sandalyeyi temin edip Doruk’un sevdiği renklerde boyayarak evine teslim etti.

Hüseyin Turgut Karabağlı Ortaokulu’nda eğitim gören, yürüme engeli bulunan Doruk Burgaz, teslim edilen tekerlekli sandalyeyi büyük sevinçle karşıladı.

“ŞU ANDA AŞIRI MUTLUYUM”

Doruk, eski tekerlekli sandalyesinin artık istediği gibi hareket etmediğini çok eskidiğini ifade ederek, “Şu anda aşırı mutluyum. Eski arabam açıkçası biraz hantaldı. Çünkü sürekli bir yerleri dökülüyordu. Vidaları düşüyordu. Düşme tehlikesi vardı. Çünkü tekerlek de sallanıyordu. Bu daha keyifli olacak artık. Başkana ve belediye ekiplerine de çok selamlar buradan. Başkanımızı bize bir kahvemizi içmeye bekleriz. Çok teşekkür ederim gerçekten, en çok arkadaşlarımın sevineceğine seviniyorum nedense. Çünkü arkadaşlarım mutlu olunca bende mutlu oluyorum” dedi.

“KISA BİR SÜREDE YARDIMCI OLDULAR”

Doruk’un babası Erkan Burgaz ise, “Belediyemizden bir tekerlekli sandalye talebimiz olmuştu, çok sağ olsunlar ilgilendiler. Kısa bir sürede yardımcı oldular” dedi.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPMAK ZORUNLU BİR GEREKLİLİKTİR”

Engellilerin toplumun tüm olanaklarından yararlanma derecelerinin çağdaşlık düzeyinin bir göstergesi olduğunu ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Yapısal ayrımcılığa maruz kalan kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler gibi herkesin yaşadıkları kente erişilebilir olmalarını sağlamak ve bunu kentimizin her yerinde yaygınlaştırmak, dezavantajlı vatandaşlarımızın haklarını korumak için gerekli olan ve öncelikli olarak ele alınması gereken her konuda çalışmalarımız sürüyor. Engelli bireylerin diğer insanlarla aynı sosyal haklardan yararlanmalarının koşulu, sosyal çevrenin engelli bireylerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde düzenlenmesi ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu konuda elimizden geleni yapmak zorunlu bir gerekliliktir. Bu gereklilikten yola çıkarak kentimizde planlarımızı aynı çerçevede oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

“DORUK’UN SEVİNCİNE ORTAK OLMAK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ”

Doruk’un sevincine ortak olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Aras, “Sevgili Doruk aklıyla, zekasıyla ve güler yüzüyle müthiş bir enerji içinde yaşama sıkı sıkıya bağlı. Doruk’un sevincine ortak olmak beni çok mutlu etti. Hedefimiz, kentimizdeki tüm engelli bireylerimizin ihtiyaçlarını gidermek ve çevresel düzenlemelerle engelli kişiler için gerekli olan sağlık ve rehabilitasyon hizmetlerini sağlamak, eğitimlerini engelsiz bireyler gibi sürdürmelerini, iş hayatında var olmalarını, eğlence, kültür ve spor etkinliklerine ulaşmalarını, özetle toplumsal yaşamın içinde tam olarak yer edinmelerini sağlamaktır” dedi.

“DORUK MUTLU, BİZ MUTLU”

Bodrum Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Doruk çok istediği yeni arabasına kavuştu. Doruk mutlu, biz mutlu” ifadelerine yer verildi.