Domates ihracatındaki yasak kaldırıldı

Domates ihracatına yasak kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırıldı.

Domatese getirilen ihracat yasağına 50 kurumun yaptığı itiraz sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasak kaldırıldı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, domates sektörünün 2022 yılında 377 milyon doları taze domates olmak üzere 980 milyon dolarlık ihracata imza attığının altını çizerek, Türkiye’nin 2022 yılında taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinin yaptığı 5,5 milyar dolarlık toplam ihracatın yüzde 18’ini domates ve domates türevi ürünlerden elde ettiğini belirtti. Birlik, bu yasak kararının kaldırılmasının hem üreticiyi, hem ihracatçıyı, hem de uzun vadede tüketicileri rahatlattığını ifade etti.

“SEKTÖR TÜM GÜCÜYLE ÜRETMEYE VE İHRAÇ ETMEYE DEVAM EDECEK”

2023 yılında taze domates, salça, kuru domates, soyulmuş domates, domates salçası, dondurulmuş domates, domates sosları ve ketçap, domates suyundan elde edilecek döviz tutarının 1 milyar doları geçmesinin beklendiğinin bildirildiği açıklamada, “Tarım ürünleriyle ilgili politikalar geliştirilirken uzun soluklu düşünülmesi gerekiyor. Türkiye yıllık 13-14 milyon ton domates üretimiyle dünyada önde gelen ülkelerden biri konumunda. Ürettiğimiz domatesin yarısını taze sofralık tüketim için, yarısını da sanayi tipi domates üretiyor. Taze domates ihracatımız 550-600 bin ton seviyesinde. Başka bir ifadeyle toplam üretimin yüzde 3,5’u, sofralık tipi domatesin yüzde 7-8’lik bir dilimi ihraç oluyor” denildi.

Türkiye’nin ürettiği domatesin hem iç piyasasına, hem ihracatına, hem de meyve sebze mamulleri sektörüne yetecek düzeyde olduğu belirtilen açıklamada, “Sektör tüm gücüyle üretmeye ve ihraç etmeye devam edecek. İhracat tarım ürünlerinde regülatör görevine sahip. İhracatın regülasyon görevini devre dışı bıraktığınızda zincirdeki tüm halkaları koparacak bir hareketlilik olur” uyarısında bulunuldu.

Türkiye 2022 yılında taze domates ihracatından yüzde 4’lük artışla 377 milyon dolarlık döviz elde etti. Salça ihracatı ise yüzde 97’lik artışla 208 milyon dolardan 408 milyon dolara çıkarak, taze domates ihracatını geçti. Kurutulmuş domates ihracatı 116 milyon dolar olarak kaydedilirken, 57 milyon dolarlık dondurulmuş domates, 22 milyon dolarlık domates sosları ve ketçap ihraç edildiği bildirildi.