Deniz kaplumbağaları için uzun yıllardır mücadele veren Kaptan June yaşamını yitirdi

İztuzu Plajı’nda deniz kaplumbağalarına gönüllü annelik yapan ve korunmaları için mücadele eden Kaptan June olarak tanınan June Haimoff 100 yaşında hayatını kaybetti.

Muğla’nın Ortaca ilçesinde yer alan Dalyan İztuzu Plajı’nda yumurtalarını bırakan caretta caretta kaplumbağalarının neslinin korunması için verdiği mücadeleyle bilinen ve Dalyan halkının “Kaptan June” olarak hitap ettiği June Haimoff 100 yaşında yaşamını yitirdi.

June Haimoff’un isminin verildiği Kaptan June sokaktaki evinden alınan cenazesi Dalyan Merkez Camisi’ne getirilerek helallik alındı. Haimoff’un cenazesi bir süre omuzlarda taşındıktan sonra tekneyle Dalyan kanalından Çandır Mahallesi’ne götürüldü ve vasiyeti üzerine Köyceğiz Çandır Mahallesi mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine katılan Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Orhan Yükselen, bölgede doğanın ve kaplumbağaların korunması açısından mücadele veren örnek bir kişiyi kaybettiklerini söyledi.

Dernek üyesi Murat Demirci de Kaptan June’un hayatının büyük bir kısmını Dalyan’da doğanın ve kaplumbağaların korunmasına adadığını belirterek “Vasiyeti gereği ve aynı zamanda bir Türk vatandaşı olarak vefatından sonra burada gömülmek istendiğini avukatından öğrendik. Onun için buradayız.” dedi.

KAPTAN JUNE KİMDİR?

1922 yılında Londra’nın doğusundaki Essex’te doğan Haimoff, İlk kez 1975’te teknesiyle Köyceğiz ilçesindeki Ekincik Koyu’na geldi. Daha sonra ise tatilini geçirmek için sürekli bu bölgeyi tercih etti.

1986’da İztuzu Plajı’ndaki barakasında ve teknesinde yaşamaya başlayan Haimoff, bu dönemde, geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen deniz kaplumbağaları Caretta Caretta´larla karşılaştı. Nesli tükenmeye yüz tutmuş bu kaplumbağaları gözleyerek bu sahillere nasıl, ne zaman geldiklerini, yumurtlama, üreme ve Akdeniz’e geri dönüşleri hakkında bütün bilgi edindi ve caretta carettaların korunmasında önemli rol oynadı.

Uzun yıllar deniz kaplumbağalarına “gönüllü annelik” yapan Haimoff’a, bölgede yaşayan insanlar “Kaptan June” olarak hitap ediyor. Haimoff isminin verildiği Dalyan’daki Kaptan June Sokak’taki evinde yaşamını sürdürüyordu.

Kaptan June, caretta caretta’ların yuvalama ve yaşam alanı olan İztuzu Sahili’nde otel yapılmak istendiğini öğrendiğinde bir kampanya başlatarak dünyanın ilgisini bu kumsala çekti ve otel yapma girişiminin durdurulmasını sağladı. Aynı zamanda Özel Çevre Koruma Kurumu’nun kurulmasında önemli rol oynadı. Bu mücadelenin ve kazanılan başarının öyküsünü 2002 yılında Britanya’da yayınladığı “Captain June and the Dalyan Turtles” kitabında anlattı. Kitap aynı yıl “Kaptan June ve Kaplumbağalar” adı altında Türkçeye çevrildi.

Kaptan June, 2011’de Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı’nı kurdu.

Kaptan June aynı zamanda Birleşik Krallık kraliçesi II. Elizabeth yayınlanan “Britanya Onur Listesi” içinde 2011 yılbaşında yer aldı.