Deniz Gümüşel gözaltına alındı

Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ni işleten YK Enerji’nin Milas’ta gerçekleştirilen Zeytin Şenliği’ne sponsor olmasını protesto eden ekoloji aktivisti Deniz Gümüşel gözaltına alındı. Gümüşel’in ifadesi bugün alınacak.

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Akbelen Ormanı’nı tehdit eden Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ni işleten YK Enerji’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen Milas 7’nci Zeytin Şenliği’ni protesto eden İkizköy Çevre Komitesi’nden Deniz Gümüşel gözaltına alındı.

Şenlikte konuşan ve köylülere şenliğin YK Enerji sponsorluğunda yapıldığını açıklamaya çalışan Gümüşel, “Siz bunu kesmek isteyen firmanın sponsorluğunda hasat şenliği yapıyorsunuz” dedi.

“NİYE BUNLARIN ADINI YEŞİLE BOYUYORSUNUZ?”

Güvenlik görevlilerinin müdahalesi öncesi konuşan Gümüşel, “Kömürün zeytin ağaçlarını nasıl yok ettiğinden bahsedeceğiz. Yeniköy, Kemerköy Elektrik Üretim A.Ş. burada 2 bin 50 megawatt büyüklüğünde termik santrali olan, 50 bin dönümün üzerinden tarım ve orman alanını kömür madeni için yok etmiş bir şirketin sponsorluğunda yapılıyor bu. Bu iki yüzlülük. Bir yandan zeytini kutla, öbür yandan zeytini yok eden ve iklim değişikliğine yol açan bir firmanın sponsorluğu ile halkı topla. Niye bunların adını yeşile boyuyorsunuz” dedi.

“YEDİĞİMİZ HİÇBİR ŞEY BİZE HELAL DEĞİL”

Termik santralin verdiği zarar hakkında bilgi vermeye çalışan Gümüşel, “45 bin kişinin ölümüne yol açmış bir termik santral faciasından bahsediyoruz. Bu 45 bin insanın hesabını kim verecek? Bu sponsorluklarla yediğimiz hiçbir şey bize helal değil. Bunu bilin. Kaç tane köy kaldı? Bugüne kadar 12 köy kömür madeni açılsın diye yerinden yurdundan edildi” ifadelerini kullandı.

Gümüşel daha sonra polisler tarafından gözaltına alındı. Deniz Gümüşel’in ifadesi bugün alınacağı öğrenildi.