Datçalı kadınlardan 8 Mart’a çağrı

Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Datça Kadın Platformu 8 Mart için hazırladıkları etkinlik programını duyurdu ve bir açıklama yaparak eşit, özgür ve barış içerisinde bir yaşam için tüm kadınları bir araya gelmeye çağırdı.

Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Datça Kadın Platformu, “Yaşasın Kadın Dayanışması, Yaşasın 8 Mart!” başlıklı bir açıklama yayınlayarak “Dünya Kadınlar Günü Etkinlik Programı”nı duyurdu.

Yapılan açıklamada “Datça’da yaşayan genç, yaşlı bütün kadınlara çağrımızdır! Asla yalnız yürümeyeceğiz diyerek yola çıktık. Kadın katliamına, kadına karşı şiddete, istismar ve tacize karşı birlikte mücadele ediyor ve birlikte güçleniyoruz. Kadın düşmanı politika üretenlerden, hukuksuzluğu hâkim kılanlardan, cezasızlık ile faillere cesaret verenlerden, koruma kararlarını yerine getirmeyenlerden korkmuyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet için kararlıyız” dendi.

YAŞAMLARIMIZI FETVALARLA YÖNETTİRMEYECEĞİZ”

Açıklamada İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi ve 6284 sayılı yasanın uygulanması talep edildi ve nafaka hakkında vazgeçilmediği vurgulandı. Çocuk yaşta evliliklere ve çocuk istismarına geçit verilmeyeceği ifade edildi ve “Medeni yasa başta olmak üzere yaşam tarzımıza, laikliğe, eşitliği koruyan yasalara keyfi müdahalelere, haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Yaşamlarımızı fetvalarla yönettirmeyeceğiz” dendi.

“EŞİT, ÖZGÜR VE BARIŞ İÇERİSİNDE BİR YAŞAM İÇİN TÜM KADINLARI BİR ARAYA GELMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Açıklamada “Biliyoruz ki açlığın, yoksulluğun, sömürünün ve savaşın olmadığı, kimsenin kimseyi hor görmediği, kimsenin emeğinin değersizleştirilmediği, yaşam tarzından dolayı baskıya uğramadığı, doğanın, hayvanların katledilmediği bir dünya mümkün” dendi ve eşit, özgür ve barış içerisinde bir yaşam için tüm kadınlar bir araya gelmeye çağırıldı.

Etkinlik programı ise şu şeklide açıklandı:

6 Mart Pazar-Betçe Kadın Buluşması

 • 16.00’da Yazıköy Düğün Salonunda buluşma: Serbest kürsü, Datçalı kadınlardan paylaşımlar (Video gösterimi), hep birlikte şarkı, türkü ve maniler söyleme ve keşkek ikramı

8 Mart Salı- Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

 • 10.00– Kahvaltı (Pir Sultan Abdal Derneği) Bülent Ecevit Kültür Merkezi Altı, İskele Mah. Datça
 • 11.00– Kadın buluşması (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı) Bülent Ecevit Kültür Merkezi Altı, İskele Mah. Datça
 • 15:30– Demokrasi Evi’nde buluşma
 • 16:00– Yürüyüş
 • 16:30– Serbest kürsümüz, şiirlerimiz, şarkılarımız, dansımızla meydandayız! Mor Pedal Datça, kadınlar eşitlik için pedallıyor!
 • 17:00– “Kadın, Yaşam, Özgürlük” Anıt Ağacının yanında basın açıklaması. Elif Çıraklar ve Müfide İnselel ile Küçük Konser
 • 18:00-19.30 Ara
 • 19:30– Gece yürüyüşü için PTT önünde buluşma
 • 20.30– Sokaklar da bizim, geceler de! Datçalı kadınlar eğleniyor.

11 Mart-Doğa yürüyüşü “Kadınlar yürüyor, doğayı koruyor” (DADADOSK)

 • 12.00’de Hızırşah piknik alanında buluşma. Hızırşah şelaleleri istikametinde (yaklaşık 3 km) yürüyüş ile İlsu Pamuk eşliğinde yoga, nefes ve meditasyon