Datça’da ‘kira sorunu’ forumu düzenlendi

Datça Demokrasi Platformu tarafından “Kira Sorununu Konuşuyoruz” isimli forum düzenlendi. Forumda örgütlenme kararı çıktı.

Datça Demokrasi Platformu, son günlerde sürekli artan kira fiyatları sebebiyle Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde “Kira Sorununu Konuşuyoruz” isimli bir forum düzenledi. Katılımın yüksek olduğu forumda, kiracılar fahiş şekilde artan kiralar yüzünden çok zor durumda kaldıklarını, yurttaşların barınma hakkının yok edildiğini ancak devletin, iktidarların, siyasi partilerin ve yerel yönetimlerin bu soruna sessiz kaldığını ifade ettiler.

ÖRGÜTLENME KARARI ALINDI

Yüksek kira bedelleri yüzünden Datça’ya memur ve doktor gelmediğini, bu nedenle özellikle sağlık ve kamu hizmetlerinin sekteye uğradığını söylenilen forumda, Datça’da yaşayan kiracılar örgütlenmeyi kararlaştırıldılar.

Oluşturulması kararlaştırılan Datçalı Kiracılar Meclisi; ortak hareket edecek, demokratik tüm haklar kullanılarak yetkililer uyarılacak, zorda olan kiracılara hukuksal destek sağlayacak ve ev sahibiyle mahkemelik olan kiracılar adliyede yalnız bırakmayacak.

“KİRACILAR BİRLİKTE GÜÇLÜ”

“Datçalı Kiracılar” sosyal medya hesabından bugün yapılan açıklamada, “Datça’da kiracılar artık yalnız yürümeyecek. Kiracı arkadaşlarımıza ev sahipleri tarafından açılan davalarda hep beraber yanlarında olacağız, onlara güç vereceğiz. Kiracılar birlikte güçlü” ifadeleriyle kiracıların yanlarında olacakları belirtildi ve Datçalı kiracıların duruşma günleri ve saatleri paylaşılarak dayanışma çağrısı yapıldı:

“23 Kasım Salı saat 10.15 – Datça Adliyesi

7 Aralık Salı saat 10.15 – Datça Adliyesi”