Datça’da kadınların mücadelesi sonuç verdi: Cinsel saldırı faili tutuklandı

Datça’da bir kadına cinsel saldırıda bulunan ve serbest bırakılan Orçun G. adlı erkek, kadınların tepkisinden sonra tekrar gözaltına alındı.

Muğla’nın Datça ilçesinde Orçun G. İsimli erkek iki ay önce bir kadına cinsel saldırıda bulundu. Orçun G. ise hakkında açılan davanın ilk duruşması görülmeden 24 Aralık’ta adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

Bu duruma tepki gösteren Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi 27 Aralık’ta Datça Adliyesi önünde eylem yaptı. Kadınlar, tecavüz failinin daha mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakılmasına tepki göstererek bir basın açıklaması yaptı.

“ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu nasıl yargı, bu nasıl adalet? Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz. Kadını yok etmeye çalışan bu eril düzenin sorumlusu biz değiliz ama ne yazık ki mağdurları hep biz oluyoruz. Siz bizi ezmeye, yok etmeye çalıştıkça biz daha da güçleneceğiz. El ele, omuz omuza tüm kadınlar güç birliği yapacağız. Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Etmeyeceğiz de. Yalnız Datça’da yaşanan bu olayın değil, ülkemizde kadına şiddete dair yaşanan ne varsa hepsinin takipçisi olacağız. Sokaklarda korkmadan dolaşacağımız, ölmeyeceğimiz, öldürülmeyeceğimiz, elimiz yüreğimizde bugün kaç kadın öldürüldü acaba diye düşünmediğimiz, insanca yaşayacağımız o güne kadar elimiz yakanızda olacak.” dendi.

MÜCADELE SONUÇ VERDİ

Dün (30 Aralık) ise kadınların mücadelesi sonuç verdi ve Muğla 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Orçun G. hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Orçun G. Bulunduğu köyde yakalanarak Datça Adliyesi’ne getirildi. Savcılığın tutuklama istemiyle Muğla Sulh Ceza Mahkemesi ile yapılan SEGBİS bağlantısı sonucunda tutuklanarak Muğla Cezaevi’ne götürüldü.