Datça’da çocuk istismarı davası ertelendi

Muğla’nın Datça ilçesinde altı yaşındaki çocuğun, 40 yaşındaki erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davanın bugün görülen duruşmasında karar çıkmazken, bir sonraki duruşma 5 Temmuz 2023 tarihine ertelendi.

Datça’nın Kargı Koyu’nda altı yaşındaki oğlan çocuğunun 40 yaşındaki şüpheli erkek T.Y. tarafından cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davanın üçüncü duruşması bugün (8 Mart 2023) saat 9:30’da Datça Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı izlemek üzere Datça Kadın Platformu, Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadın Datça Adliyesi önünde hazır bulundu.

Tanıkların dinlemeye devam edildiği duruşmada Datça Kent Konseyi’nin davaya müdahilliğinin, bir önceki duruşmada kabul edilmesine rağmen, kaldırılmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti tarafından sanığın tutuksuz yargılanmaya devam edilmesine karar verilirken, bir sonraki duruşma 5 Temmuz 2023 saat 10:30’a ertelendi.

“ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET”

Ailenin avukatlarından Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Gülhan Keleş, duruşma sonrasın yapılan açıklamada, duruşmada dinlenen tanığın olaya dair fazla bilgisinin olmadığını gördüklerini ifade etti ve şunları söyledi:

“Datça Kent Konseyi müdahillik talebinin bugün kaldırılmasına karar verildi. Gerekçesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da müdahillik talebinin bu aşamada kabul edilmiş olması olarak bildirildi. Bununla ilgili biz de yine itiraz edeceğiz. Dosyanın eksik kalan hususları var. Bir tanık daha dinlenecek.”

Suçtan etkilenen çocuğun annesi ise yaptığı açıklamada beklemeleri gerektiğini fakat iyi bir sonuç için beklediklerini umduğunu ifade ederek, “Bu süreçler çok ızdıraplı, çok uzun ve artık tahammülsüz” dedi.

Açıklamanın sonunda “Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganları atıldı.

“DAVANIN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamanın ardından Gündem Fethiye’nin sorularını yanıtlayan Avukat Gülhan Keleş, duruşmanın kendileri açısından iyi geçtiğini, dinlenen karşı tarafın tanığının ifadelerinin taraflı olduğunun görüldüğünü dile getirdi.

“Dinlenen tanığın doğru bir tanık olduğunu düşünmüyorum” diyen Keleş, tanığın olayın görgü tanığı olmadığını, sadece olay anında birkaç metre ileride ve olayı göremeyecek bir pozisyonda olduğunu vurguladı.

Datça Kent Konseyi’nin müdahillik talebinin reddi ile ilgili olarak ise Keleş, “Duruşmanın başlangıcında müdahillik talebimize ilişkin sözlü bir açıklama yapıldı Mahkeme hakimi tarafından. ‘Şu anda Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi kabul edildiğinden Datça Kent Konseyi’nin müdahillik talebi, önceden kabul edilmiş olsa bile şu anda kaldırıldı’ diye sözlü bir açıklama yapıldı. Zapta nasıl geçti şu anda bilmiyoruz” açıklamasını yaptı.

Keleş, müdahillik taleplerinin reddedilmiş olmasına rağmen, davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

NE OLMUŞTU?

Datça’nın Kargı Sahili’ndeki kumsalda, 5 Ağustos 2021 tarihinde, T.Y’nin 6 yaşındaki çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığına dair anne ve baba 10 Ekim 2021 tarihinde polis merkez amirliğine giderek şikayetçi oldu.

Ailenin bu süreçte şüpheli ve tanımadıkları kişilerin tehditleri ile karşı karşıya kaldığı, yaşadıkları evden çıkarılmakla tehdit edildiği, babanın ise darp edildiği belirtildi.

Yapılan soruşturmanın sonunda şüpheli hakkında, çocuğun “sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı” suçundan, çocuğa yönelik tehdidi nedeniyle ise “tehdit” suçundan cezalandırılması istemiyle iddianame düzenlendi.

İddianamenin Datça Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesiyle başlayan yargılama sürecinde ilk duruşma 15 Haziran 2022 tarihinde görüldü. Duruşmada sanık, savcılık makamına verdiği beyanı tekrarlayarak kendisine iftira atıldığını öne sürdü.

Duruşma sırasında anne, baba ve ağabeyinin yanı sıra çocuğun beyanı da tekrar alındı. Beyan, uzman eşliğinde ancak şüpheli ile aynı ortamdayken alındı ve çocuk yaşadıklarını anlattı.

Mahkeme heyeti başka tanıkların dinlenmesi için ilgili yerlere talimat yazılmasına, katılan vekili ile sanık müdafiye başka tanık isimleri dosyaya sunmaları için süre verilmesine karar vererek, duruşmayı 19 Ekim 2022’ye erteledi.

Sanığın tutuksuz yargılandığı davada üçüncü duruşma 8 Mart 2023 tarihinde görüldü.