Datça’da 2 bin yıllık heykeller bulundu

Arkeologlar Datça’da 2 bin yıllık heykel başları buldu. Heykellerden birinin kentlerin koruyucusu olarak bilinen Tanrıça Tykhe’ye ait olduğu belirlendi.

Muğla’nın Datça ilçesindeki Knidos Antik Kenti’nde Helenistik Dönem ve Roma İmparatorluğu Dönemi’ne ait bir kadın ve dört erkek mermer heykel başı bulundu. Kadın heykel başının antik dönemde kentlerin koruyucusu olarak bilinen Tanrıça Tykhe’ye ait olduğu tespit edildi. Uzmanlara göre ise heykeller yaklaşık 2 bin yıllık.

Kazıların başkanlığını, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tarih Kurumu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü adına, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertekin Doksanaltı yaptı. 40 kişilik bir kazı ekibine başkanlık yapan Doksanaltı, çalışmaların 2016 yılında başladığını söyledi.

“BULUNTULAR HER AN SÜRPRİZLERLE KARŞILACAĞIMIZ GÖSTERİYOR”

Prof. Dr. Doksanaltı buluntularla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Mermer heykel başlarının, Helenistik ve Roma dönemlerine ait olduğu tespit edildi. Klasik dönem sanat özelliklerine sahip heykel başları, çok güzel ve mükemmel ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. Knidos, çok büyük bir kent ve bu ortaya çıkan buluntular bize, her an büyük sürprizlerle karşılaşacağımızı gösteriyor.”

“DATÇALILARIN KAZILARA İLGİSİ GİDEREK ARTIYOR”

Knidos Antik Kenti’nde uzun süredir ilk kez böyle buluntulara rastladıklarını belirten Prof. Dr. Doksanaltı Datçalılara teşekkür etti. Yerel halktan ciddi destek gördüklerini belirten Prof. Dr. Doksanaltı, “Her geçen sene kazılara olan ilgileri artıyor ve sahipleniyorlar” dedi.