Datça Kadın Platformu’ndan dayanışma çağrısı

Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, cinsel şiddet failinin serbest bırakılmasına karşı 27 Aralık’ta adliye önünde eylem düzenleyecek.

Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisi, geçtiğimiz aylarda Datça Mesudiye’de gerçekleşen cinsel şiddetin faili O.G.’nin adli kontrol ile serbest bırakılmasını 27 Aralık Pazartesi günü saat 14.00’te Datça Adliyesi önünde protesto edecek. Platformun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, dayanışma çağrısı yapıldı.

“KABUL ETMİYORUZ!”

Datça Kadın Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Öfkeliyiz! İsyandayız! Kararı kabul etmiyoruz! Güç ve erkin kötüye kullanımı şiddettir. Kadına karşı şiddet ise eril dünyanın bir göstergesidir. Kabul etmiyoruz! Kadına karşı her türlü şiddetin her zaman karşısındayız! Ama özellikle kadına karşı cinsel şiddeti; meşrulaştırmak, olağan hale dönüştürmek, cezasız bırakmak hatta ödüllendirmek asla ama asla kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı.

“ONARICI ADALET İSTİYORUZ!”

Cinsel şiddete maruz bırakılan kadınların yanlarında olduklarını belirtilen açıklamada, “Geçen aylarda Mesudiye’de gerçekleşen cinsel şiddetin faili O.G. adli kontrol ile serbest bırakıldı. Deliller toplamadan, erkeğin sırtı sıvazlanır gibi, cinsel şiddet faillerini cesaretlendiren kararları kabul etmiyoruz! Bizler, bu devletin bir hukuk devleti olduğunu hissetmek ve görmek istiyoruz! Hatırlatalım: Cinsel şiddete maruz bırakılan kadın arkadaşımızın beyanı esastır! Onarıcı, iyileştirici ve adalet duygusunu tahsis eden bir yaklaşım olmadıkça gerçek değil erkek adalet olur. Biz inatla, ısrarla, umutla gerçek adalet talep ediyoruz. Onarıcı adalet istiyoruz! Benzer bir olayın tekrarlanmaması için garanti istiyoruz! Cinsel şiddete maruz bırakılan kadın arkadaşımızın yanındayız” ifadelerine yer verildi.

“Eril dünya hiçbir kadını susturamayacak, sindiremeyecek! Kadın dayanışması yaşatacak! Kadın dayanışması eril dünyaya meydan okuyor” denilen açıklamada 26 Aralık’ta (bugün) “#DatçalıKadınlarÖfkeli” etiketiyle Twitter’da ses yükseltileceği belirtilirken, 27 Aralık’ta ise kadınların Datça Adliyesi önünden adalet isteyeceği vurgulandı.