Datça Demokrasi Platformu: “Soyguna hayır demek için faturanı al gel”

Datça Demokrasi Platformu, elektrik zamlarına karşı düzenleyeceği basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.

Datça Demokrasi Platformu, elektrik kullanım bedeline yapılan zamlar neticesinde oluşan fahiş elektrik faturalarına karşı Datça’da ses yükseltecek. Platformun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 5 Şubat Cumartesi günü saat 13.00’te Ambarcı Caddesi’nde yer alan ADM Elektrik Datça İşletme Yöneticiliği (AYDEM) önünde basın açıklaması düzenleyecek.

UYGUN FİYATLI ELEKTRİK KULLANMAK HERKESİN HAKKIDIR

Ayrıca, platform yaptığı paylaşımda yurttaşların eyleme katılımı için çağrıda da bulundu. Eylem çağrısında şu ifadelere yer verildi:

“Uygun fiyatlı elektrik kullanmak herkesin hakkıdır. Yüksek fiyatı elektrik kullanmaya hayır. Zamları geri alınsın demek için Cumartesi saat 13.00’de faturanı al AYDEM’in önüne gel.”

FETHİYE’DE DE ZAMLARA TEPKİ GÖSTERİLECEK

Son günlerde ülkenin en önemli gündemi olan elektrik zamları ile ilgili Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan yurttaşlar Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi (FBKM) önünde eylem yapacak. 4 Şubat Cuma günü saat 13.00’te toplanacak olan yurttaşlar; elektrik dağıtım şirketinin uygulamalarını, fahiş elektrik faturalarını ve elektrik kullanım bedeline gelen zamları protesto edecek.

DÜN BODRUM’DA ELEKTRİK ZAMLARI PROTESTO EDİLMİŞTİ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, elektrik zammı ve fahiş elektrik faturalarını protesto etmek için yurttaşlar Aydem Merkez Binası’nın önüne akın etti. Eylemde, yüksek gelen elektrik faturalarına tepki gösterilirken, hükümet istifaya çağırıldı.

“BU BÜYÜK EZİYETE SON VERİLMELİ, ZAMLAR GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde, açıklamayı yurttaşlar adına Kemal Aslan okudu. Açıklamada, yurttaşların zamlar karşısında zor durumda kaldığı belirtilirken, “Bu zamların tek nedeni, enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. En temel ihtiyaçların özelleştirilip, vatandaşın gelir kaynağı olarak görülmesidir. Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar. Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir” ifadeleri kullanıldı.