Datça Demokrasi Platformu, depremzedelerin barınma haklarının garanti altına alınmasını istedi

Datça Demokrasi Platformu, sosyal medya üzerinde bir açıklama yaparak, “Depremden etkilenenlerin barınma hak ve ihtiyaçlarının garanti altına alınmasını istiyoruz” dedi.

Datça Demokrasi Platformu, depremzedelerin barınma hak ve ihtiyaçları üzerine açıklama yaptı. Sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, depremzedelerin barınma hak ve ihtiyaçlarına yönelik Datça’da bazı turizm işletmelerinin kapılarını açarak dayanışmayı büyüttüğü hatırlatılarak, “Gönüllü işletmelerin 10 Mart itibariyle veya sezon yaklaşırken tahliyeler yapmak durumunda kalacağı bilgisi geliyor. Dolayısıyla depremden zarar görenlerin barınma haklarının güvence altına alınması konusunda insani, hak temelli ve bütüncül bir planlama ihtiyacı sürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Depremzedelerin oradan oraya taşınma durumlarının kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada, “Yaşanan yıkım ve kayıplarla başa çıkmaya çalışıp; yaşamı yeniden inşa etmeye çalışanların belirsizlik içinde bırakılmaları, oradan oraya taşınma durumunda bırakılmaları kabul edilemez” denildi.

Depremden etkilenenlerin taleplerini göz önünde tutarak; başta barınma hak ve ihtiyaçlarına dair kısa, orta ve uzun vadeli planlama yapılmasının istendiği açıklamada, “Kısa vadede barınma, elektrik, su, beslenme gibi temel ihtiyaçları ve giderleri içten ve yapabilirlikler doğrultusunda dayanışarak üstelenenlerin bu giderleri süresiz karşılamalarının sürdürülebilirlik açısından riskler barındırması nedeniyle acilen devlet tarafından yerine getirilmeye başlanmasını ve kamuoyunun konuya dair bilgilendirilmesini talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı.