Dalyan kanalının rengi değişti

Dalyan Mahallesi’nde drenaj ve sulama kanallarında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlik çalışması yapıldığı, Dalyan kanalına karışan çamur ve sazlıkların buradan ulaşarak kanalın rengini değiştirdiği öne sürüldü.

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi’nde Dalyan kanalına çevreden akıntılarla gelen sazlıklar, çamur ve çeşitli atıklar kanalın rengini değiştirdi. Atıklar Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO) personeli tarafından toplandı.

DALKO Başkanı Arif Yalılı, yaptığı açıklamada Dalyan’da turizm sezonunun yavaş yavaş başladığını ve yıl olduğu gibi sezon başlangıcında kanalın üst temizliğini yaptıklarını söyledi.

“TEMİZLİK TEDBİR ALINARAK YAPILMALI”

Yayılı yapılan temizlik ile ilgili şunları ifade etti:

“Biz her yıl olduğu gibi DALKO olarak ilk önce kanalın sağı ve solu ile üst temizliğini yapıp daha sonra dip temizliğine geçiyoruz. Bir hafta kadar önce kanalın Dalyan kapısından Köyceğiz gölü ağzına kadar üst temizliğini yaptık. Ama bakıyoruz ki ertesi gün yine kanalda inanılmaz derecede zirai arazilerindeki kurutma kanallarının temizliğiyle ilgili bazı kurumların temizlik yaptığını görüyoruz. Tabi ki ziraat de devam etmeli, kanallar da temizlenmeli. Ama tedbir alınarak yapılmalı.” dedi.

Kanalların içindeki bütün atıkların temizledikleri alana dolduğuna işaret eden Yalılı, temizliğin kanalların önünde tedbir alınarak yapılması gerektiğini dile getirdi.

“DALYAN HEPİMİZİN”

Kooperatif olarak bugüne kadar kendi imkanlarıyla ve dalgıçlarla bu çalışmaları devam ettirdiklerine değinen Yalılı, şöyle konuştu:

“Dalyan hepimizin. Dünyaya, Türkiye’ye mal olmuş bir Dalyan burası. İztuzu sahiliyle, caretta kaplumbağasıyla, kefal balığıyla… Her kurumun ilgilenmesi lazım. Bu arada da bazı üzücü şeyler yaşıyoruz. İşte efendim Dalyan kanalının sahibiymiş gibi davranıyormuşuz, tabii ki Dalyan kanalının bir tane sahibi var. Kusura bakmasın, kimse alınmasın o da Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi. Çevreci kurum da DALKO aynı zamanda. Tabii ki bu Dalyan bizim. Herkesten fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Bu doğrultuda işimizi yapmaya devam ediyoruz.”

Drenaj ve sulama kanallarında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından temizlik çalışması yapıldığı, Dalyan kanalına karışan çamur ve sazlıkların buradan ulaştığı öne sürüldü.