Dalaman’da uyuşturucu operasyonu: 1,5 ton skunk ele geçirildi

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Muğla ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyonda 1,5 ton skunk ele geçirildi.

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, deniz yoluyla yüklü miktarda uyuşturucu madde getirileceği bilgisi üzerine; Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Muğla ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyonda 1,5 ton skunk isimli uyuşturucu ele geçirildi.

Olay ile ilgili 3 kişi gözaltına alınırken, 3 tabancanın da ele geçirildiği bildirildi.

“EKİPLERİMİZE TEBRİKLER”

Operasyonla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Muğla Dalaman’da, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerimizin koordinesinde gerçekleştirilen operasyonda yurtdışından ülkemize getirilmeye çalışılan 1 tonun üzerinde skunk maddesi ele geçirildi. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerimize tebrikler” dedi.

SKUNK NEDİR?

Skunk, esrarın ham maddesi Hint Keneviri’nin diğer uyuşturucu maddelerle hibritleştirilerek elde edilen, esrardan 20 kat daha fazla bağımlılık yapıcı özelliğe sahip bir uyuşturucu maddedir.

Beyin üzerine çok şiddetli etkilere sahip olan Skunk, birçok hastalığa yol açtığı gibi ölüme de neden olabilmektedir. Esrar bitkisinin etken maddesi THC (TetraHydroCannabinol)’dir. Normalde %2-4 arasında bulunan bu madde hibritleştirme yoluyla %20’lere çıkartılmıştır. Bitkisel olduğu için zararsız olduğu iddiası, tamamen yanlıştır. Özellikle kendisinde veya ailesinde ruhsal hastalık öyküsü olanlar başta olmak üzere psikoz veya şizofreni gelişimine yol açmaktadır.