Dalaman Havalimanı’nın yüzde 60’ı yabancılara satıldı

İspanyol şirket Ferrovial, Dalaman Havalimanı’nın imtiyaz haklarının yüzde 60’ını 140 milyon euro karşılığında satın almak için YDA Grup ile anlaştı.

Dalaman Havalimanı’nın işletme hakkına sahip olan YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş., hakkının yüzde 60’ını 140 milyon Euro’ya İspanyol havacılık ve altyapı şirketi Ferrovial’a satıyor.

Satış ile ilgili hisse satış sözleşmesi imzalanırken, işlemde ÜNLÜ & Co’nun satıcı taraf danışmanlığını üstlendiği belirtildi.

2042’nin sonuna kadar havalimanının işletilmesini kapsayan anlaşmanın 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

“EŞSİZ BİR FIRSAT”

Ferrovial Havalimanları CEO’su Luke Bugeja yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma, uluslararası turizm için Türkiye’de hızla büyüyen bir destinasyon haline gelen bir alanda havalimanı portföyümüzü çeşitlendirmek için eşsiz bir fırsat. YDA Grup, Türkiye’de PPP modeli ile altyapı inşa etme ve işletme konusunda çok geniş deneyime sahip ve bu nedenle de bu projede bizler için ideal bir ortak” ifadelerini kullandı.

FERROVİAL GRUP

Ferrovial Grup ile Bloomberg’de yer alan bilgiler şu şekilde:

“Dünyada önde gelen altyapı operatörlerinden biri olan Ferrovial Grup, İspanya’nın birinci sınıf IBEX 35 endeksinin bir üyesidir ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi ve FTSE4Good’a dahildir. Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow’un da sahibi olan Ferrovial, dünyada havacılık sektörünün önemli yatırımcı ve işletmeci şirketleri arasında yer alıyor.”