CHP’li Öztunç: “Zeytinin olduğu her yerde mücadele edeceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Akbelen’de yaptığı açıklamada; zeytinliklerde maden faaliyeti yürütülmesinin önünü açan düzenlemenin iptal edilmesini talep etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, zeytinlikleri madencilik faaliyetlerine açan yönetmeliğe, Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Akbelen Ormanları’nda, İkizköylülerle birlikte tepki gösterdi.

Öztunç, yönetmeliğin iptali için mücadele edeceklerini belirterek, “Bugün Akbelen’de bu kıvılcımı ateşliyoruz. Eğer bu yönetmelik iptal edilmezse zeytinin olduğu her yerde miting yaparız ve buna izin vermeyiz” ifadelerini kullandı.

“TALAN YÖNETMELİĞİDİR”

Öztunç konuşmasında, yönetmeliğin ‘zeytini talan’ yönetmeliği olduğunu ifade ederek, “Birkaç gün önce bir yönetmelik çıktı. Birkaç gün önce, Enerji Bakanlığı zeytinimizi katleden bir yönetmelik çıkarttı. Yayınladığı yönetmelik, Anadolu topraklarımızdaki zeytin ağaçlarını katletme yönetmeliğidir, talan yönetmeliğidir, zeytini talan yönetmeliğidir. Biz bu yönetmeliğe karşı çıkıyoruz, bunu kabul etmiyoruz” dedi.

“KANUNA AYKIRIDIR”

Düzenlemenin kanuna aykırı olduğunun altını çizen Öztunç, “1939 yılında bir Zeytin Yasası yayınlandı. O şartlarda yayınlanan Zeytin Yasası’na rağmen, bugün bir yönetmelikle zeytinliklerimizi mahvetmek istiyorlar. Tersten dönüyorlar, etrafını geziyorlar; kanunla yapamadıklarını şimdi yönetmelikle yapmak istiyorlar. Bu kanuna aykırıdır, bu yasalara aykırıdır” ifadelerine yer verdi.

“AKP HÜKÜMETİ; PARA KALMAYINCA, GÖZÜNÜ ZEYTİNLİKLERE DİKTİ”

İktidarın para kalmayınca gözünü zeytinliklere diktiğini ifade eden Öztunç, “Uzun yıllardır zeytinlikler korunuyor, bu yasa nedeniyle. Zeytinlikler korunduğu için Türkiye’nin değerli arazileri, değerli bölgeleri korunmuş vaziyette. Şimdi AKP hükümeti; para kalmayınca, her şeyi yiyip bitirince, Hazine’deki parayı bitirince gözünü zeytinliklere dikti. Sanıyorlar ki bu millet, zeytin ağaçlarının kesilmesine izin verecek. Asla buna izin vermeyeceğiz” dedi.

“VATANA İHANETTİR”

Bu düzenlemenin vatana ihanet olduğunu söyleyen Öztunç, şu ifadelere yer verdi:

“Zeytin, Allah’ın insanoğluna verdiği ilk nimetlerinden birisidir. Dört semavi dinin dördünde de zeytin vardır, ayetlerde vardır. Nasıl Müslümansınız ki zeytin ağaçlarını kesmek için yönetmelik çıkartıyorsunuz? Bu nasıl vicdandır? Nasıl vicdansızlaştınız da gözünüzü zeytinliklere diktiniz. Biz buna izin vermeyeceğiz.
Zeytin ağacını kesmek, zeytinlikleri kesmek; toprağa ihanettir, insanlığa ihanettir, Anadolu’ya ihanettir, vatana ihanettir. Bu yönetmeliği çıkartanlar duysunlar, vatana ihanet ediyorsunuz.”

“TBMM’DE DE MÜCADELE EDECEĞİZ, YARGIDA DA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Öztunç mücadeleye her alanda devam edeceklerini belirterek, “Bugün günlerdir direnen Akbelen’deyiz. Burada toprağa sahip çıkan; ağacına, memleketine sahip çıkan Akbelen’deyiz. Yarın yine olacağız. Bir sonraki gün yine olacağız. Zeytin yönetmeliği geri çekilene kadar bu mücadeleyi vereceğiz. Bu ormanlardan vazgeçtikleri güne kadar bu mücadeleyi vereceğiz. Dün; Aydın Milletvekilimiz Süleyman Bülbül Danıştay’a başvurdu, yürütmenin durdurulması istemiyle. Barolar Birliği, Muğla Büyükşehir, İzmir Büyükşehir, Milas Belediye Başkanımız başvurdu. Biz bu mahkemelere başvuruyoruz ve yönetmeliğin durdurulmasını talep ediyoruz. İvedilikle; ağacımızı, zeytinimizi, zeytinliğimizi korumak adına bu başvuruların sonuçlandırılmasını da bekliyoruz. Yarın Manisa’da Akhisar’da, Balıkesir’de, Milas’ta, Bodrum’da; zeytinin olduğu her yerde, TBMM’de de mücadele edeceğiz, yargıda da mücadele edeceğiz, zeytinliklerde de mücadele edeceğiz” dedi.

“MİLYONLARLA MİTİNG YAPARIZ”

Akbelen’de konuşan Öztunç, burada ilk kıvılcmı ateşlediklerini vurgulayarak, “Bu toprakları kolay yurt edinmedik. Bu ağaçlar 200, 300, 400, 500 yıllık zeytinler. Bu topraklarda yaşayan hiç kimsenin aklına bu zeytinlikleri kesmek gelmedi, AK Parti’nin geldi. Buna izin vermeyeceğiz. AK Parti’yi uyarıyoruz. Anadolu’daki milyonlarla birlikte; il il, kasaba kasaba, ilçe ilçe direniş göstereceğiz. Bugün Akbelen’de kıvılcımı ateşliyoruz. Eğer geri adım atılmazsa; Balıkesir’de de, İzmir’de de, Aydın’da da, Bursa Gemlik’te de biz milyonlarla miting yaparız. Buna izin vermeyiz” ifadelerini kullandı.

“MİLLET SENİ AFFETMİYOR PAKDEMİRLİ”

Tarım ve Ormaan Bakanı Bekir Pakdemirli’nin istifası üzerine de konuşan Öztunç, “Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli dün affını istemiş. Pakdemirli affını istedi, Tayyip Erdoğan da affetmiş, sözde. Bu millet seni affetmiyor, Pakdemirli. Yanan ormanlar seni affetmiyor, tarlada mahsulü kalan çiftçi seni affetmiyor, traktörüne haciz gelen köyle seni affetmiyor. ‘Altınız bir araya gelmişsiniz, 66’nız gelse ne yazar’ diyordun ey Pakdemirli. Ne oldu? Bir imzalık adamdın, bir imza ile geldin, bir imza ile gönderildin. Bu topraklara gelmiş, geçmiş en beceriksiz bakandı. Ormanlar yandı, tarım bitti gitti kendisi. Bir Tarım Bakanı düşünün, zeytin ağaçları katledilecek, susuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı ne işe yarar? Ey Murat Kurum, bakanlığının adında çevre var. Çevre katliamı senin döneminde yaşanıyor, ağzını açamıyorsun, Murat Kurum, az kaldı, sen de bir imza ile geldin, her an bir imza ile gidebilirsin” dedi.

“ASIL SORUMLU YUKARIDAKİ, EN TEPEDEKİ”

Asıl sorumlunun bakanlar olmadığını belirten Öztunç, sorumlu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret etti:

“Ama sorumlu bakanlar mı? Asıl sorumlu yukarıdaki, en tepedeki. İşte onu ilk seçimlerde bu millet yollayacak. Ağacımızı kurtaracağız. Akbelen’i kurtaracağız, zeytinlikleri kurtaracağız. Bu mücadele sürmeye devam edecek. Bugün Akbelen’de başladı; yarın Manisa Salihli’de, İzmir’de, Balıkesir’de mitingler var. Eğer geri adım atılmazsa, daha büyüğü Bursa Gemlik’te olacak. Daha daha büyüğü Aydın’da olacak.”