CHP’li Özcan: “Bu kış tüm halkımız için çok zor geçecek”

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, TMMOB’un Ankara’da düzenlediği “Elektrik zamları geri alınsın” eylemine katıldı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası, elektriğe yapılan zamları protesto etmek amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde bir araya geldi.

“TOPLUMUN HER KESİMİNİ ETKİLİYOR”

TMMOB’un eylemine katılan CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, zamların geri alınması gerektiğini ifade ederek, “Elektrik, doğalgaz vb. alanlara yapılan zamlar, toplumun her kesimini etkiliyor. Hele hele bu kara kışta. Emekliyi, çalışanı, işçiyi, öğretmeni, sağlıkçıyı herkesi etkiliyor. Umarım bu zamlar biraz geriye çekilir. Makul düzeylere indirilir ya da 2022’de ücretlere yapılacak ek zamlarla telafi edilir. Yoksa bu kış tüm halkımız için çok zor geçecek” ifadelerini kullandı.

“KDV ORANI YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİDİR”

TMMOB Ankara İKK ve ESM adına basın açıklamasını okuyan Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, zamların geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “Elektrik fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez” dedi.

Yener, açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“150 kWh elektrik yardımı uygulaması şeffaflaşmalı, ölçütleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Yoksul ailelere elektrik yardım sınırı da aylık 230 kWh’a yükseltilmelidir. Konutlarda elektrik, doğalgaz ve suda KDV oranı yüzde 1’e düşürülmelidir. Maddi imkansızlık nedeni ile faturalarını ödeyemeyenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, kamu kaynaklarından sağlanacak desteklerle, yurttaşların karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir. Hızla artan fiyatlar karşısında düşük ücretleri de hızla gerileyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkan verecek düzeye yükseltilmelidir.”