CHP’li Girgin’den deprem bölgesi için malul aylığı teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, deprem bölgesinde, meslekte kazanma gücünü en az yüzde 60’ını kaybedenlerin malul aylığı alabilmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, sigortalı olması koşuluyla deprem bölgesinde, meslekte kazanma gücünü en az yüzde 60’ını kaybedenlerin malul aylığı alabilmesi için yasa teklifi verdi.

Mevcut yasadaki koşulların deprem bölgesinde uygulanması için bu teklifi verdiklerini belirten Girgin, “Kahramanmaraş depremlerinde meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını kaybedenlerin prim ve sigorta süresi şartı aranmaksızın malul sayılması ve bu kişilere malullük sigortasından aylık bağlanması için kanun teklifimizi verdik” ifadesini kullandı.

“SOSYAL DEVLETTEN UZAKLAŞTIĞIMIZ İÇİN BİR DOĞA OLAYI FELAKETE DÖNÜŞTÜ”

Depremin bir doğa olayı olduğunu söyleyen Girgin, “Devletin görevi bu doğa olayının felakete dönüşmesini engellemek. Kahramanmaraş merkezli depremlerde olduğu gibi felakete dönüştüğünde ise gerekli tedbirleri alıp vatandaşların sorunlarını çözmek. Sosyal devletten uzaklaştığımız için bir doğa olayı felakete dönüştü” diye konuştu.

“MALULLÜK İÇİN SİGORTALILIKTAN BAŞKA ŞART ARANMASIN”

Verdikleri kanun teklifleri ile sosyal devletin nasıl işlemesi gerektiğini göstermeye çalıştıklarını ifade eden Girgin, “Hafta içinde verdiğimiz kanun teklifi ile prim günü ve şartı aranmaksızın depremde hayatını kaybedenlere ölüm aylığı bağlanması, depremler nedeniyle tamamen ve kısmen duran işyerlerinde kısa çalışma ödeneği uygulamasına geçilmesi ve ön koşulların kaldırılması, depremlerde yaralanan veya sakat kalanlara verilecek protez, ortez, araç ve gereç bedelleri için katılım payı alınmaması için kanun teklifimizi vermiştik” dedi.

Cumhuriyetin kimsesizlerin kimsesi olduğunu hatırlatan Girgin, “Mevcut durumda, depremde enkazdan malul olanlara, yani yüzde 60 ve daha üstü rapor alanlardan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Merkez Sağlık Kurulu kararıyla malul sayılanlara 1800 gün veya Sosyal Sigortalar Kurumu üyesi ise 900 gün ve beş yıl ile memurlar ve Bağ-Kur’lular ise beş yıl ile malulen emekli olabilirler ve emekli aylığı alabilirler. Verdiğimiz kanun teklifi ile bu şartları kaldırıp, sigortalılığı yeter kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.