CHP’li Girgin: “Taşeron işçiler zorunlu emekliliğe tabi tutuluyor”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, taşeron işçilerin zorunlu emekliliğe tabi tutulduğunu belirterek, bu uygulamanın derhal durdurulmasını talep etti.

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, mecliste yaptığı konuşma da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na seslenerek, taşeron işçilerin karşılaştığı sorunları dile getirdi.

Girgin, emeklilik yaşı gelen taşeron işçilerin zorunlu bir şekilde emekli edildiğini belirterek, bu uygulamanın derhal sonlandırılmasını istedi. Ayrıca, taşeron işçilere verilen kadro sözünün tutulmadığını da sözlerine ekledi.

“ZORUNLU EMEKLİLİĞE TABİ TUTULUYORLAR”

Girgin, taşeron işçilerin zorunlu olarak emekli edilmesinin işçiler açısından mağduriyetler yarattığını belirterek, “Taşeron işçilerin dertleri bitmiyor. Amasız-fakatsız-ayrımsız kadro verilecek dendi. Binler taşeron işçi hala kadro alamadı. Yetmedi, kamu kurumları ve belediyelerde çalışan taşeron işçilerden kadroya geçirilenlerin sözleşmeleri emeklilik yaşlarını doldurduklarında sona erdiriliyor. Zorunlu emekliliğe tabi tutuluyorlar. 696 sayılı KHK ile getirilen hüküm dolayısıyla taşerondan gelen işçiler, istemedikleri halde emekli ediliyorlar. Bu nedenle; okul çağında çocuğu bulunan, çalışmaya ihtiyacı olan işçiler mağduriyet yaşıyor” dedi.

“İŞÇİLERİN ZORUNLU EMEKLİLİĞE TABİ TUTULMASI ANAYASAYA AYKIRIDIR”

‘Zorunlu emeklilik’ uygulamasının anayasaya aykırı olduğunu belirten Girgin, “KHK’dan sonra atanan sürekli işçilerden kadroya geçenlerin zorunlu emekliliğe tabi tutulması, hem iş barışını bozmakta hem de yıllarca emek vermiş nitelikli personelin kaybı ile profesyonel çalışma düzenine zarar vermektedir. Ayrıca, işçilerin zorunlu emekliliğe tabi tutulması anayasaya aykırıdır. İşçileri mağdur eden bu uygulama derhal durdurulmalıdır” dedi.