CHP’li Girgin: “Mama lüks değil, ihtiyaçtır”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kedi ve köpek mamalarında KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, kedi ve köpek mamalarının lüks tüketim olarak nitelendirilerek yüzde 18 KDV’ye tabi tutulması anayasanın 73. Maddesine aykırı olduğunu belirterek, KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.

“LÜKS TÜKETİM OLARAK NİTELENDİRİLMEMELİ”

Mamaların lüks tüketim olarak nitelendirilmemesi gerektiğine vurgu yapan Girgin, “’Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır’ denmektedir. Bu açıdan, kedi ve köpek mamalarının lüks tüketim olarak nitelendirilmemesi ve KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmesi gerekiyor” dedi.

“MAMA LÜKS DEĞİL İHTİYAÇTIR”

Döviz kurundaki artışın birçok üründe olduğu gibi mamaların fiyatlarında da yükselişe neden olduğuna dikkat çeken Girgin, “Döviz kurlarındaki yükselişle beraber yaşanan hayat pahalılığından hayvanlar ve hayvan sever vatandaşlarımız da etkilenmektedir. Temel bir ihtiyaç olan ekmekte KDV yüzde 1’dir. Kuş ve balık yemlerinde KDV yüzde 1’dir. Bakliyat ürünlerinin birçoğunda yüzde 1, gıda maddelerinde yüzde 8, sinema, tiyatro yüzde 8, otel, konaklama yüzde 8 ve daha birçok sayabileceğimiz alanda devlet yüzde 1 ila yüzde 8 arası vergi alıyorken, kedi ve köpek mamalarında maalesef yüzde 18 KDV alınmaktadır. Oysa mama lüks değil ihtiyaçtır” ifadelerini kullandı.

Yüzde 18 KDV oranının tekne mazotundan alınmadığını belirten Girgin, mamalardaki verginin hayvanlar açlıktan hayatını kaybetmeden düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

“HAYVANLARIN YAŞAM HAKKININ İHLALİDİR”

Mamalardan alınan verginin hayvanların yaşam hakkını ihlal ettiğini vurgulayan Girgin, açıklamasına şu ifadeler ile devam etti:

“Anayasanın 73. Maddesinde, ‘Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır” denmektedir. Kedi ve köpek yemlerinin lüks tüketim olarak nitelendirilmesi ve yüzde 18 KDV’ye tabi tutulması anayasanın bu maddesine aykırıdır. Sokak hayvanlarını koruma dernekleri ‘Ağzı var, dili yok. Çöpü karıştıracak, poşetleri açabilecek parmakları yok. Güvenmek istediği insanlara, yaklaşmaya inancı yok. Çünkü dövülüyor. Başını sokacağı alan dahi yok. Üstüne bir de mamadan yüzde 18 vergi alınıyor. Devletimize buradan sesleniyoruz. İlk adımı siz atın ve mamadaki yüzde 18 KDV’yi lütfen kaldırın’ şeklinde kampanyalar yapmaktadırlar. Bu kampanyaya kulak verilmelidir.”

One thought on “CHP’li Girgin: “Mama lüks değil, ihtiyaçtır”

Comments are closed.