CHP’li Girgin, gündüz yanan sokak lambalarını meclise taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’da gündüz saatlerinde yanan sokak lambalarını meclise taşıdı.

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, Muğla’da havanın karanlık olmadığı saatlerde açık olan sokak lambaları ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Birçok yurttaşın Muğla’nın çeşitli bölgelerinden gündüz saatlerinde yanan sokak lambalarıyla ilgili kendisine şikayetlerini ilettiğini bildiren Girgin, “Vatandaşlarımız özellikle elektrik ödemelerinde oluşan artıştan dolayı bu konuda daha hassaslaşmıştır. İsrafa neden olan uygulamalar tespit edilip, sonlandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“KONTROLSÜZ TÜKETİM, VERGİLERİMİZİN İSRAF EDİLMESİNE DE SEBEP OLACAKTIR”

Kontrolsüz tüketimin vergilerin israfına yol açacağına değinen Girgin, “2020 yılı itibarıyla, Ülkemizde net olarak tüketilen toplam (262,7 Milyar kWh) elektrik enerjisi içinde aydınlatma (5,2 Milyar kWh) payının %2 civarında olduğunu biliyoruz. Genel aydınlatmadaki en önemli sorunlardan biri ışık kirliliğidir. Işık kirliliği; yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasıdır. Bunun sonucu ışığı üretmek için harcanan enerjinin önemli bir kısmının boşa gitmesidir. Sokak aydınlatmalarında yaşanacak problem halkın güvenlik tehdidi yaşamasına sebep olabileceği gibi aynı zamanda da kontrolsüz tüketim ile vergilerimizin israf edilmesine de sebep olacaktır” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ ELEKTRİK ÖDEMELERİNDE OLUŞAN ARTIŞTAN DOLAYI HASSASLAŞMIŞTIR”

Dağıtım şirketlerinin karlarını arttırmak için böyle bir girişimde bulunup bulunmadıklarının tespit edilmesi gerektiğini söyleyen Girgin, “Muğla ilinde de birçok yerde hava daha kararmaya başlamadan açılan ve sabah hava aydınlandıktan çok sonra kapanan sokak lambaları ile İlgili şikayetini dile getiren vatandaşlarımız özellikle elektrik ödemelerinde oluşan artıştan dolayı hassaslaşmıştır. Dağıtım şirketleri. Bulvar, cadde, sokak, altüst geçit, köprü, meydan, kavşak, yürüyüş yolu ve yaya geçidi aydınlatmasından sorumludur. Ancak bu şirketlerin, kârlarını arttırmak amacıyla bu konuda neden oldukları bir israf varsa mutlaka tespit edilmelidir. Vergilerin israf olmasına neden olan kusurlu uygulamalara giriştiği tespit edilen dağıtım şirketleri hakkında işlem yapılmalıdır. Dağıtım şirketlerinin, aydınlık şiddeti algılayıcılı zaman kontrollü tesisat kullanmaları için yatırım yapıp yapmadıkları denetlenmelidir” ifadelerine yer verdi.

Girgin, soru önergesinde Bakan Dönmez’e şu soruları iletti:

1)Dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan Genel aydınlatma, sokak aydınlatmalarında oluşan bu yanlış zamanda ışık kullanımının kontrol ve denetimi yapılmakta mıdır?
2)Gelen şikâyetlerin zamanında giderilip giderilmediği denetlenmekte midir?
3)Oluşan kontrolsüz tüketim İle vergilerin israfında kusurlu olan dağıtım şirketleri hakkında bugüne kadar yapılan bir İşlem olmuş mudur?
4)Sorumlu dağıtım şirketlerinin aydınlık şiddeti algılayıcılı zaman kontrollü tesisat İle aydınlatmanın gerek duyulan zamanlarda ve gerektiği ölçüde yapılması ayrıca aydınlatma tesislerinde aydınlatma düzeyinin düşürülmesini temin için uzaktan kontrol ve otomasyona uygun “dim” özelliğine sahip kısılabilir armatürler kullanılmasına yönelik yatırımları var mıdır?
5)Dağıtım şirketlerinin gelir ile yatırım bütçe oranları denetlenmekte midir?
6)Genel Aydınlatma sayaçlarının tamamının otomatik sayaç okuma Sistemi (OSOS) kapsamına alınması İşleminin 2018 yılından 2022 yılı sonuna kadar ertelenmesinin nedenleri nelerdir?

NE OLMUŞTU?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; bir yurttaşın gündüz saatlerinde yanan sokak lambaları ile ilgili kendisine ulaştığını bildirerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Muğla’dan bir vatandaşımız bu resmi attı. Hava daha kararmaya başlamadan açılan ve sabah hava aydınlandıktan çok sonra kapanan sokak lambaları ile ilgili şikayetini dile getirdi. Millet faturalardan canından bezmişken sonuçta faturası yine vatandaşa gelen bu sorumsuzluk nedir?”