CHP’li Girgin: “Depremzedelerden ortez ve protez parası alınmasın”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, depremzedelerin ortez, protez, araç ve gereç ihtiyacını ücretsiz karşılayacak bir düzenleme yapılması için kanun teklifi ve yazılı soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin acilen depremzedelerin ortez, protez, araç ve gereç ihtiyacını ücretsiz karşılayacak bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Girgin, konu hakkında kanun teklifi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e yazılı soru önergesi verdiğini ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) söz alarak konuyu gündeme taşıdığını belirtti.

Girgin “Bu kadar büyük bir felaketten sonra, engellilerimizden bir de ücret almak sosyal devlete yakışacak bir uygulama değildir” ifadelerini kullandı.

“DEPREMLE BİRLİKTE ORTEZ VE PROTEZ İHTİYACI OLAN KİŞİ SAYISI ARTTI”

Türkiye’de engellilerin, nüfusun yaklaşık yüzde 10 ile 12’sini oluşturduğunu belirten Girgin, “Ortopedik protez ve ortez kullanan bireylerin, engelliler içindeki oranı yüzde 13-14 civarındadır. Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle, enkaz altında kalıp, kurtulan, kurtarılan vatandaşlarımızın bir kısmı alt ve üst bacak-kolunu kaybetti. Deprem nedeniyle ortopedik protez ve ortez ihtiyacı olan kişi sayısı hakkında henüz net bir bilgi olmamakla berber, yüzde olarak sayıları artmış bulunmaktadır” diye konuştu.

Yoksul yurttaşların ödeme yapacak gücü olmadığını ifade eden Girgin, “Mevcut kur ve enflasyon düzeyiyle yoksul vatandaşlarımızın çoğu malzemesi ithal olan ortopedik protez ve ortezlere ulaşması giderek zorlaşmaktadır. Vatandaşın alınan katkı payını ödeyecek gücü yoktur” dedi.

“PROTEZ VE ORTEZ MERKEZLERİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 70’İNİN SGK İLE ANLAŞMASI YOK”

Türkiye’de 250 civarında özel ortopedik protez ve ortez merkezi bulunduğunu söyleyen Girgin, “Ortopedik protez ve ortez merkezlerinin yaklaşık yüzde 70’i Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşme imzalamamıştır. Bu merkezlere başvuranlar, ortopedik protez ve ortezlerin ücretinin tamamını cebinden ödemektedir. Sosyal güvencesi olan kişiler bile, bu merkezlerin SGK anlaşması olmaması nedeniyle ücretin tamamını ödemektedir” açıklaması yaptı.

Bu depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini belirten Girgin, “Depremde evini, işini, uzuvlarını kaybeden yurttaşlardan katkı payı istemek sosyal devletle bağdaşmaz. Bütün depremzedelerin ortopedik protez ortez ihtiyacı, Merkezi Yönetim Bütçesi’nden karşılanmalıdır” ifadelerini kullandı.

GİRGİN SORU ÖNERGESİ VERDİ

Girgin’in Bakan Bilgin’e verdiği soru önergesinde de şu sorular yer aldı:

“1) Depremzedelerimizin ortopedik protez ve ortez ücretlerinin tamamının Merkezi Yönetim Bütçesi’nden ödenmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?

2) Ortopedik protez ve ortez için alınan katkı paylarını düşürmek için, mevcut kur ve enflasyon koşullarım dikkate alarak Sağlık Uygula Tebliği’nde iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?

3) Kamuya ait bir ortopedik protez ve ortez merkezi olmamasının sıkıntılarını bu süreçte yaşıyoruz, önümüzdeki dönemde kamuya ait bir ortopedik protez ve ortez merkezi kurmayı düşünüyor musunuz?

4) Ülkemizde kamu üniversitelerinde, ortopedik protez ve ortez alanıyla ilgili lisans ve önlisans eğitimi veren, laboratuvarı mevcut olan kuruluşları da depremzedelerin protez ve ortez ihtiyacım karşılamak üzere işlevlendirmeyi düşünüyor musunuz?”