CHP’li Girgin: “Deprem için toplanan 115 milyar lira nerede?”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “6 Şubat’ta 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası depremzedelere yardım için ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyası düzenlendi. Ancak toplanan 115 milyar liranın nerede kullanıldığı bilinmiyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, dün (15 Mart 2023) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda söz alarak deprem için toplanan yardım paralarının akıbetini sordu.

6 Şubat’ta 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası depremzedelere yardım için ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyası düzenlendiğini hatırlatan Girgin, “Ancak toplanan 115 milyar liranın nerede kullanıldığı bilinmiyor. Deprem bölgesinde yurttaşın hâlâ çadırı yok. İçişleri Bakanı çıkmış ‘Kahvaltılık ürün, çay ve şeker istiyoruz’ diyor. Soruyoruz o zaman; Toplanan parayla çadır mı alındı? Giyecek mi alındı? Yiyecek mi alındı? Pandemide iki maske dağıtamazlar, yangında yeterli uçak kaldıramazlar, depremde çadır bulamazlar, olanı da parayla satarlar” diye konuştu.

“İKTİDAR HEPSİNDE SINANDI, HİÇBİRİNDEN GEÇEMEDİ”

İktidarın doğal afetlerle sınandığını söyleyen Girgin, “Ne pandemisi kaldı, ne orman yangını, ne deprem, ne sel hepsini de yaşadık. Tek adam rejimine geçildiğinden beri iktidar hepsi ile sınandı, hiçbirinden geçemedi.  Olan vatandaşa oldu. Vatandaş her sabah ‘bugün ne olacak’ diye kalkıyor, gece ‘bu kadarı da olmaz ki’ deyip yatıyor” ifadelerini kullandı.

Liyakatsizlik ve sorumsuzluk nedeniyle afetlerin, salgınların felakete dönüştüğünü savunan Girgin, “Tek adam rejimiyle memleketi uçuracağız dediler, o günden beri milletin iki yakası bir araya gelmedi. Yapmakla övündükleri köprü, yol, havaalanı, hastanelerin makyajı tel tel döküldü, foyası ortaya çıktı. Koskoca bir yalanmış iktidarları, cümle alem gördü” açıklaması yaptı.

“115 MİLYAR LİRALIK YARDIM DENETİMSİZ KALDI”

115 milyar liralık yardımın denetimsiz kaldığını belirten Girgin, “Deprem yaralarını sarmak için Sayıştay denetimine tabi yeni fon kurulmasıyla ilgili kanun görüşülüyor ve iktidar ‘Türkiye Tek Yürek Kampanyası’yla toplanan 115 milyar lirayı fona almıyor. Merkez Bankası ve kamu bankalarının bağışlamayı taahhüt ettiği paralar da dâhil olmak üzere 115 milyar liralık yardım denetimsiz kaldı. Vatandaşın güvenmediği Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) elindeki milyarlarca lira para nasıl, neye göre, kimin emriyle harcanıyor? Şu ana kadar toplanan paralar nerededir ve nereye harcanmıştır?” diye sordu.

Harcanan her kuruşun hesabını bilmenin yurttaşların hakkı olduğunu söyleyen Girgin, “Geçmişten bugüne kadar 88 milyar lira deprem vergisini toplandığını, bunun yollara, yap-işlet-devretlere, faizlere, arabalara, ağırlama giderlerine gittiğini biliyoruz. Harcanan her kuruşun hesabını bilmek vatandaş olarak hepimizin hakkıdır. Acilen toplanan bütün bağış ve yardımlar afet yeniden imar fonu kapsamına alınıp Sayıştay denetimine tabi olmalıdır” dedi.