CHP’li Girgin: “Bir deprem sonrası iktidara gelmiştiniz, bir depremle gidiyorsunuz”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Afet Yeniden İmar Fonu’nun görüşmeleri esnasında TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “AKP iktidarı kınadıklarıyla sınanıyor. Bir deprem sonrası iktidara gelmiştiniz, bir depremle gidiyorsunuz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, dün (14 Mart 2023) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda depremin yıktığı bölgelerin yeniden imarı için kurulacak olan Afet Yeniden İmar Fonu’nun görüşmeleri esnasında yaptığı konuşmada, iktidara “Hangi yüzle bağış talep edeceksiniz vatandaştan?” diye sordu.

“TOPLANAN 88 MİLYAR LİRALIK DEPREM VERGİSİYLE CAN KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİRDİ”

Deprem vergileri yok edilmeseydi Afet Yeniden İmar Fonu için yeni bağışlara ve yardımlara ihtiyaç duyulmayacağını belirten Girgin, “Yapılması gereken eğer yapılmış olsaydı televizyon ekranlarından halkın vergileri, halkın bütçesi bir keseden çıkarılıp aynı keseye geri atılmadan önce toplanan 88 milyar liralık deprem vergisiyle can kayıplarının önüne geçilebilirdi; yapılması gereken eğer yapılmış olsaydı deprem vergileri iç edilmez, yıkımın ardından kurulması istenen Afet Yeniden İmar Fonu için yeni bağışlara, yeni hibelere, yeni yardımlara gerek duyulmazdı” diye konuştu.

Kızılay’ın çadır satışını gündeme getiren Girgin, “Halkın bağış ve yardımları üzerinden ticaret yapıp depremzedeler için parayla satılan çadır rezaletinden sonra siz hangi yüzle bağış talep edeceksiniz vatandaştan?” diye sordu.

“SİZLER HESAP VERECEKSİNİZ”

Gerçeklerin ortada olduğunu ve halkın iktidarı toplumsal tarihin kara sayfalarına mahkum edeceğini savunan Girgin, “Halkımızın cebinden çıkan vergilerin halkımız için kullanılacağı, afetler henüz ortaya çıkmadan olumsuz sonuçlarının önleneceği günler yakındır. Şimdiden bildiriyoruz, acımızı unutmadan, şehirlerimizi aslına uygun olarak, demografisini koruyarak yeniden inşa edeceğiz. Biz şehirlerimizi yeniden ve hep birlikte inşa edeceğiz, sizler ise hesap vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

“BAĞIŞ VE YARDIMLARI NİÇİN SAYIŞTAY DENETİMİNE ALMIYORSUNUZ?”

1999 depreminin ardından yapılan iç ve dış yardım ile bağışların Ziraat Bankası’nda toplandığını hatırlatan Girgin, “Bu yardımların nereye, nasıl harcandığı bir maliye müfettişi, bir Başbakanlık müfettişi ve bankalar yeminli murakıbının oluşturduğu Deprem Hesapları Denetleme Komisyonu tarafından denetlenmişti ve 1 Temmuz 2000 tarihli Resmî Gazete’de kalem kalem de yayımlanmıştı. Şeffaflıksa, bize böyle bir şeffaflık lazım” açıklaması yaptı.

Yardım kampanyasıyla toplanan paraların Sayıştay denetiminin dışına çıkarıldığını aktaran Girgin, “Yardım kampanyasıyla toplanan 115 milyar lirayı Sayıştay denetiminin dışına çıkarıyorsunuz. Afet fonunun kaynakları arasındaki 115 milyar TL bağış ve yardımları niçin Sayıştay denetimine almıyorsunuz?” diye konuştu.

“SUSUZLUK SORUNU NASIL ÇÖZÜLEMEZ?”

İnsanın en temel sorunu olan susuzluk sorununun Hatay’da hala çözülmediğini vurgulayan Girgin, “Deprem bölgesi için daha şimdiden 40 milyar TL’yi aşkın konut ve altyapıyı içeren onlarca ihale yapmışken, depremin üzerinden bir aydan fazla zaman geçmişken Hatay’da yaşanan ve beraberinde sağlık sorunlarını da getiren, insanın en temel ihtiyaçlarından susuzluk sorunu nasıl çözülemez? Başta Merkez Bankası olmak üzere, kamu kurumlarına talimatla bağış yaptırdığınız 120 milyar lira kaynak acilen bu sorunları çözmek için neden kullanılmaz?” diye sordu.

“AKP İKTİDARI KINADIKLARIYLA SINANIYOR”

İnsanlara verilmiş en güzel duygunun utanma duygusu olduğunu hatırlatan Girgin, “Halkımıza seslenmek istiyorum: ‘Her şey kontrol altında’ dediler, ‘Ulaşılamadık yer yok’ dediler, ilk üç gün öylece beklediler, yardımları engellediler, insanları diri diri enkaz altında bırakıp hayattan kopardılar, bir gecede 115 milyar toplarken terlik ve kahvaltı bağışı istediler, ‘Dünyada hiçbir devlet bizim kadar başarılı müdahale edemezdi’ dediler, sonra helallik istediler. İnsanlara verilmiş en güzel duygu utanma duygusudur arkadaşlar; her insanda keşke olsa. AKP iktidarı kınadıklarıyla sınanıyor. Bir deprem sonrası iktidara gelmiştiniz, bir depremle gidiyorsunuz” ifadelerini kullandı.