CHP’li Girgin: “Asrın yönetim felaketine tanık olduk, bu yüzden öfkeliyiz”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, partisi adına TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, “Bir doğa olayı karşısında asrın yönetim felaketine tanık olduk, bu yüzden öfkeliyiz” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dün (2 Mart 2023) Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili Meclis Deprem Araştırma Komisyonu kurulmasının görüşmeleri vardı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin partisi adına Genel Kurul’da “İktidar siyasetin enkazın altında kaldı” diye konuştu.

“HALA ÇADIR SATILMADIĞI İÇİN ARABASINDA YATAN İNSANLAR VAR”

Ülkeye baş sağlığı dileyen Girgin,” ‘Ölüm hep bana, bana mı düşer usta? Yalnızlık hep bana, bana mı düşer usta?’ demiş şair. Neden bu halkın kaderinde hep ölmek, hep yalnız bırakılmak oluyor arkadaşlar? Neden bu kader planı bizde oluyorken 9 şiddetinde deprem yaşayan Japonya, Şili gibi ülkelerde yok? Nerede yanlış yapıyoruz ki bu kader planı hep bizde acıya sebep oluyor?” ifadelerini kullandı.

İktidarın kurtarılabilecek binlerce insanın vebalini taşıdığını belirten Girgin, “Öfkeliyiz, bir doğa olayı karşısında asrın yönetim felaketine tanık olduk, bu yüzden öfkeliyiz. En eğitimli, en disiplinli, en donanımlı ordunun hayati önemi haiz dakikalarda deprem bölgelerine gönderilmediği için öfkeliyiz. Bu kararı verenler kurtarılabilecek binlerce insanın vebalini taşımaktadır. Hâlâ çadır temin edilemediği için arabasında yatan insanlarımız var. Ölü sayımız resmî rakamlarla 45 bini aştı, yaralı ve sakat sayımız yüz binlerle ifade ediliyor. Göçük altından çıkarılamayan yurttaş sayısını bilmiyoruz ve kayıp çocuklarımız var” açıklaması yaptı.

“LİYAKATSİZLİK, KİBİR, İNAT VE KOMPLEKS, BU SÜRECİN KÖTÜ YÖNETİLMESİNDEKİ DÖRT ANA SEBEP”

Depremlerin doğanın bir gerçeği olarak yüzyıllar öncesinde de var olduğunu söyleyen Girgin, “Ülkemiz fay hatları üzerinde ve bu bilimsel bir gerçek. Bunu bile bile önlem alınmaması, deprem yönetmeliğinin harfiyen uygulanmaması, bilimden uzaklaşılması, ‘Bilim adamları ne diyor?’ diye bunlara kulak verilmemesi göz göre göre faciaya hazırlıksız yakalanmamıza sebep olmuştur. Liyakatsizlik, kibir, inat ve kompleks bu sürecin kötü yönetilmesindeki dört ana sebep. Bu insanlar ‘Beni huzur içinde yaşat’ diye, bunun için iktidara görev verdi ama iktidar vatandaşları beton blokları arasında bıraktı ancak siz de siyaseten enkazın altında kaldınız” dedi.

“7,7’LİK DEPREMLE TÜM DEKOR ÇÖKTÜ”

1999 yılındaki depremden sonra bir vergi getirildiğini sonradan adının özel iletişim vergisi olarak değiştirildiğini açıklayan Girgin, “O zamandan bu yana Özel İletişim Vergisi (ÖİV) alınır vatandaşlardan. ‘Nerede bu vergiler?’ diye sorulduğunda ‘Duble yollara, demir yollarına, havalimanlarına gidiyor’ demiştiniz. Yaptığınız yollar, viyadükler çatladı, havaalanları kullanılamaz hâle geldi. Yaptığınız hastaneler ortadan ikiye bölündü. Yirmi yıl boyunca inşaat, beton, yol diye övündünüz, 7,7’lik depremle tüm dekor çöktü. O gün 7,7 şiddetinde deprem oldu ama aynı zamanda o enkazın altında AKP iktidarının her noktasını sarmaşık gibi sardığı rant sistemi kaldı” diye konuştu.

İnsanların inancının istismar edildiğini savunan Girgin, “Bilimden saptınız ‘Kader planı’ dediniz, insanların inancını böyle bir durumda dahi istismar etmeye devam ettiniz. Madem kader planına inanıyorsan ‘Neden her gittiğin yere 3 bin kişilik koruma ordusuyla gidiyorsun?’ diye sorarlar insana” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN’IN AKLI FİKRİ HÂLÂ BETONDA“

Erdoğan’ın aklı ve fikrinin hala betonda olduğunu savunan Girgin, “Sayın Erdoğan bölgeye gidiyor, konuşma yapıyor, diyor ki: ‘Bir sene müsaade edin, toplu konutlar yapacağız.’ Hâlâ aklı fikri betonda yıllardır olduğu gibi, çünkü elinin altında onlarca, yüzlerce bıçkın müteahhit var. Eğer elinde çekiç varsa her sorunu çivi olarak görmek istersin, Sayın Erdoğan da sorunu o şekilde görüyor. Tek adam rejiminin piyasacı mantığı bizi getirebileceği yere getirdi arkadaşlar, rant ve kâr hedefiyle sonuç bu” dedi.

Artık eskimiş ve vakti dolmuş piyasacı ekonomik politikaları bir kenara bırakmak gerektiğini belirten Girgin, “Her şeyi piyasaya, kamusal olarak sağlanması gerekenleri de hayırseverlerin insafına bırakmakla gelebildiğimiz yer burası. Salgında dağıtılamayan maskeler, açıklanamayan ölüm istatistikleri, orman yangınlarında bulunamayan uçaklar, helikopterler… Şunu tekrar vurgulamaya devam etmemiz gerekiyor: Hayatımız, kelimenin tam anlamıyla doğru düzgün işleyen bir kamuya ve doğru düzgün işleyen bir planlamaya bağlı” açıklaması yaptı.

“KOMİSYON DEVLET MEKANİZMASININ NEDEN KİLİTLENDİĞİNİ TESPİT ETMELİDİR”

Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nun devlet mekanizmasının neden kilitlendiğini tespit etmesi gerektiğini söyleyen Girgin, “Kurulacak komisyon bu sürecin bir felaket olarak yaşanmasında siyasetin rolünü tüm boyutlarıyla ortaya koymaya, böyle kritik bir vakada devlet mekanizmasının neden kilitlendiğini tespit etmeye, bu kilitlenmede mevcut tek adam rejiminin rolünü ifşa etmeye, görevini ihmal ve suistimal edenlerin hukuk önünde hesap vermesini sağlamaya, bundan sonraki süreçte Meclis’imize düşen görevleri belirlemeye, depremzedelerimiz için sosyal devlete yakışır uygulamaları hayata geçirecek bir çerçeve sunmaya, bundan sonra böyle bir felaket durumunda halkımızın böyle mağdur olmaması için bir yol haritası çıkarmaya çabalamalıdır ve Meclis’imiz araştırma komisyonunun ulaştığı sonuçları takip etme iradesi göstermelidir. Aksi hâlde bu komisyon sadece kurulmuş olur” diye konuştu