CHP’li Erbay’dan müteahhitlerin mal kaçıramaması için kanun teklifi

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, yıkılan ya da hasar gören binaların imalatında sorumluluğu olan müteahhitlerin mal varlıklarını kaçırmalarının önlenmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili ve Dijital Mecralar Komisyonu üyesi Burak Erbay, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıma neden olan depremlerde, yıkılan ya da hasar gören binaların imalatında sorumluluğu olan kişilerin mal varlıklarını kaçırmalarının önlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Muğla Milletvekili Burak Erbay, İzmir Milletvekili Sevda Erden Kılıç, Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ve Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal’dan oluşan ve CHP Genel Merkezi tarafından görevlendirilen Deprem Araştırması Hukuk Komisyonu, ilk etap çalışmalarını bitirdi.

Komisyon üyeleri, depremin büyük yıkıma neden olduğu Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde ziyaretlerde bulunarak, Cumhuriyet Savcılıkları, barolar ve CHP İl Hukuk Komisyonları ile görüşmeler yaptı.

“MÜTEAHHİTLERİN ÜLKE DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞTIKLARINI TESPİT ETTİK”

Komisyon çalışmaları sonucunda açıklamada bulunan ve resmi açıklamalara göre yaklaşık 50 bin kişinin ölümüne neden olan bu yıkımın birçok sorumlusu olduğunu vurgulayan Burak Erbay, “Yaptığımız incelemelerde binlerce yurttaşımızın ölümüne ve yaralanmasına sebep olan binaları yapan müteahhitlerin, ülke dışına kaçmaya çalıştıklarını ve maddi sorumluluktan kaçınmak için mallarını başka kişilere devrettiklerini, bu yolla mal kaçırmaya çalıştıklarını tespit ettik” diye konuştu.

Soruşturmalarda sorumlu müteahhitlerin mal varlıklarına el koyulamadığını belirten Erbay, “İlerde maddi sorumluluktan kaçmak isteyen müteahhitler de mal varlıklarını başka kişilere devrediyorlar. Bu kapsamda biz de gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) değişiklik yapılması için hazırladığımız kanun teklifini TBMM’ye verdik” ifadelerini kullandı.

“TAKSİRLİ SUÇLARDA HUKUK DÜZENLEMELERİ YETERSİZ KALMAKTADIR”

Erbay, Türkiye’deki hukuki düzenlemelerin, taksirli suçlar nedeniyle yaşamını, vücut bütünlüğünü ya da maddi varlığını kaybeden kişilerin kayıplarının tazmini için yeterli olmadığını ifade ederek, “Taksirli suçların, sonuçları bakımından ‘hoş görülebilir veya hafif suçlar’ olarak değerlendirildiği görülmektedir. Ceza hukukunun temelinde üç amaç bulunmaktadır. Bu amaçlar; suçlunun ıslah edilmesi, mağdurun tatmini ve suça karşı caydırıcılığın sağlanmasıdır. Ancak ülkemizde, özellikle taksirli suçlara ilişkin mevcut hukuk düzenlemelerinin yetersiz kaldığı apaçık ortadadır” açıklaması yaptı.

“BU PARA CEZASI GERÇEKTEN ETKİLİ OLMALI”

Taksirli suçlarda hapis cezasının yanı sıra para cezasının da öngörülmesi gerektiğini belirten Erbay, “Bu para cezası gerçekten etkili olmalı ve suç nedeniyle zarar gören kişileri maddi ve manevi açıdan tatmin etmelidir. Deprem gerçeği karşısında daha da önem kazanan taksirle öldürme suçları ve yaptırımları konusunda yaşanan eksikliklerin acilen tamamlanması için 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun taşınmazlara, hak ve alacaklara elkoyma başlıklı 128’inci maddesinde sayılan yağma, hırsızlık, uyuşturucu ticareti, zimmet ve rüşvet gibi suçlarda ön görülen el koyma hükümlerinin yanına ilave fıkra ile taksirle ölüme sebebiyet verme suçunun da bu kapsama alınması için kanun teklifimizi verdik” diye konuştu.

Depremle ilgili tüm hukuki süreçlerin takipçisi olacaklarını söyleyen Erbay, “Depremde mağdur olan yurttaşlarımızın haklarının aranması konusunda samimi olan tüm partilerden bu kanun teklifimize destek vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.