CHP’li Erbay’dan ‘çimento fabrikası’ açıklaması

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Bayır’da yapılmak istenen çimento fabrikası hakkında verilen izinlerin tekrar gözden geçirilmesini talep etti.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Deştin Mahallesi ile Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’nin ortak sınırında bulunan Tekağaç sırtı mevkiinde yapılması planlanan Entegre Çimento Fabrikası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Fabrika yapılmak istenen alanı gezen Erbay, proje ile ilgili tüm izinlerin tekrar gözden geçirilmesini talep etti.

“BÖLGENİN OLUMSUZ ETKİLENECEĞİNİ SÖYLEDİK”

Bölgede incelemelerde bulunan Erbay, “Menteşe Bayır civarında yapılmak istenen fabrika ile ilgili alanı gezdik. O bölgenin olumsuz etkileneceğini söyledik. İnsanların yaşadığı alanlara fazlasıyla yakın. Su kaynaklarına yakın” ifadelerini kullandı.

“SU KAYNAKLARINA ÇOK ZARAR VERECEK”

Fabrika alanının yakınındaki bölgeye işaret eden Erbay, “Çimento fabrikası ve onun atıklarının buraya karışmaması mümkün değil. İnsan sağlığına zararlı bir fabrika bu. Çimento fabrikaları, dünyada kent merkezlerinin çok uzaklarına kurulan bir fabrika türü. Bu yüzden de su kaynaklarına çok zarar verecek, yakın mesafede olan çimento fabrikası” ifadelerine yer verdi.

“KARARIN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUM”

Fabrikanın bu bölgede kurulmasının yanlış olduğunu belirten Erbay, “İnsanların yaşam alanlarına yakın olan bir fabrikanın bu bölgede kurulması doğru değildir. Bu kararın tekrar gözden geçirilmesini talep ediyorum bölge halkı adına” dedi.