CHP’li Erbay’dan bütçe görüşmelerinde portakallı protesto

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Burak Erbay, bütçe görüşmesinde portakal üreticilerinin sorunlarına dikkat çekmek için bir kasa portakalı kürsüye dökerek hükümeti protesto etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında söz isteyen CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, kürsüye bir kasa portakalla gelerek hükümetin tarım politikalarını sert bir dille eleştirdi. Erbay, konuşmasının sonunda bir kasa portakalı yere dökerek mevcut tarım politikasını protesto etti.

“BEN BU PORTAKALLAR SAYESİNDE OKUDUM”

Erbay, portakal üreticisi bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek, “Ben bu portakallar sayesinde okudum. Üretici zor durumda. Köylüler gübre alamıyor, ilaç alamıyorlar. Mersin’de limon üreticileri ağaçları kesiyorlar. Limon üreticisi bitmiş durumda. Şimdi sıra narenciye üreticisinde. Eğer Rusya’yla görüşüp kapılar açılmazsa narenciye ağaçları kesilecek” dedi.

Ayrıca, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün da kürsüye mango, süt, yumurta, ayçiçek yağı, peynir, kahve gibi market ürünleriyle çıktı. Aygün ürünlere her gün gelen zamları okudu, fişini göstererek hükümete tepki gösterdi.