CHP’li Erbay hastaneden seslendi: “Gönlüm İkizköy’de direnen köylülerimizle birlikte”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede çektiği bir video ile İkizköylülerin yanında olduğunu belirtti.

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan İkizköy’deki Akbelen Ormanları’nda maden faaliyeti yürütülmesine karşı köylülerin açtığı davada bugün (1 Mart) bilirkişi keşfi yapılacak. Koronavirüs tedavisi gören CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, hastanede çektiği videoda; bilirkişi keşfi sırasında hastalığı nedeniyle İkizköy’de olamadığını ancak gönlünün İkizköylülerle birlikte olduğunu söyledi.

“KABUL EDİLEBİLİR BİR DÜZENLEME DEĞİLDİR”

Erbay, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e değinerek, “Covid-19 tedavim hastanede devam ediyor. Genel durumum iyi. Bu sabah erken saatlerde uyanır uyanmaz maalesef yine bizleri üzen bir haber aldık. Enerji Bakanlığı tarafından bir yönetmelik değişikliği yapılmış. Zeytin alanlarında maden işletmesinin, maden aramanın devam edebileceği yönünde bir düzenleme yapılmış. Gerçekten bu kabul edilebilir bir düzenleme değildir. Ne tesadüf ki; Milas Akbelen’de aylardan beri direnen köylülerimizin açtığı davanın mahkeme keşfi öncesi alınan bir karar oldu. Bu da bizleri bir kez daha üzmüştür” dedi.

“ZEYTİN İÇİN ADALET”

Bakanlığın yönetmelikte yaptığı düzenlemenin İkizköy’deki bilirkişi keşfi öncesi yapılmasına dikkat çeken Erbay, “Bugün keşif yapılacak. Ben eğer iyi olsaydım keşfe katılacaktım. Ama gönlüm İkizköy’de direnen köylülerimizle birlikte ve buradan çağrı yapıyorum: Milas’tan, Yatağan’dan, Bodrum’dan herkesi doğasına ve topraklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Zeytin için adalet”  ifadelerini kullandı.