CHP’li Alban’dan Turizm Ajansı çıkışı: “AKP’nin yeni arpalığına dönüştü”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan CHP’li Mürsel Alban, “Turizm Ajansı, AKP’nin yeni arpalığına dönüştü” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)’nın AK Parti’nin arpalığı dönüştüğünü söyledi.

“HANGİ TELEVİZYON KANALLARINA REKLAM VERİLDİ?”

Alban konuşmasında, “Sayıştay’ın denetim yapamadığı ajansta, çalışan personellerin ismi, görevi ve unvanları bilinmemektedir. Ajans, 2020 yılında TV gideri olarak 242 milyon 811 bin 492 TL para harcamıştır. Bunlar görülmemektedir. Hangi televizyon kanallarına kaç adet reklam verilmiştir? Bunlar denetim raporunda neden yer almamaktadır? Hangi kanallara verdiyseniz reklamları bu televizyonların isimlerini açıklamanızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“NEDEN KAMUOYUNA AÇIKLAMIYORSUNUZ?”

Alban, ajansın bütçesinden 18 milyon TL’lik dijital medyaya reklam verildiğini belirterek, “Hangi internet sitelerine reklam verdiniz Sayın Bakan? Bunların listesini neden kamuoyuna açıklamıyorsunuz, neden paylaşmıyorsunuz?” diye sordu.

“KİMLERİN İSİMLERİNİ SAKLIYORSUNUZ?”

Ajansta çalışan kişilerin neden açıklanmadığını da soran Alban, “Bakın, çok ilginç bir harcama kalemi var burada. Banka komisyonu gideri olarak 1 milyon 634 bin 858 Türk Lirası para harcanmış sadece 2020 yılı için. Sayın Bakan, şimdi size soruyorum: Ziraat Bankası’nda harcanan bu para komisyon gideri olarak yandaş medya patronlarına verdiğiniz kredilerin parasını Turizm Ajansı’na mı ödetmeye çalışıyorsunuz? Ajansta şu anda 69 kişi çalışıyor. Bu kişilerin kimlerden oluştuğu bilinmemektedir. Size isim listesini soru önergesiyle soruyoruz, açıklamıyorsunuz. Siz kimlerin isimlerini saklıyorsunuz, niye isimleri açıklamıyorsunuz?” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.