CHP’li Alban’dan ‘satılık değildir’ yazılı çadır paylaşımı: Kızılay’ı yönetenler bunu görüp utanır mı acaba?

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Adıyaman’ın Kayabaşı Köyü’nde gördüğü ve Pakistan’ın gönderdiği deprem çadırının fotoğrafını çekerek, “Çadırı gönderen Pakistan… Üzerinde İngilizce ‘Not for sale’, Türkçe ‘Satılık değildir’ ibaresi yazılmış. Kızılay’ı yönetenler bunu görüp utanırlar mı acaba?” diye sordu.

Adıyaman’ın Kayabaşı Köyü’nde gördüğü deprem çadırının fotoğrafını çekerek sosyal medya hesaplarında paylaşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Çadırı gönderen Pakistan… Üzerinde İngilizce ‘Not for sale’, Türkçe ‘Satılık değildir’ ibaresi yazılmış. Kızılay’ı yönetenler bunu görüp utanırlar mı acaba? Hiç sanmıyorum… Kızılay’ı da bunlardan kurtaracağız, eskisi gibi güvenilir bir kuruma dönüştüreceğiz” yazdı.

Kızılay’ın çadır satışı yapmasını eleştiren Alban, “Kızılay’ın sosyal devletin gereği olarak yurttaşlara çadır yardımı yapması yerine envanterindeki çadırları ticari işlemler doğrultusunda satması ülkemiz adına utanç verici bir durumdur” ifadesini kullandı. Alban, Kızılay yöneticilerinin “bu ibretlik durum” karşısında utanıp istifa etmeleri gerektiğini belirtti.

“ÜLKENİN ÇİVİSİNİ ÇIKARDILAR”

Hala deprem bölgesinde birçok yurttaşın çadır talebine karşılık verilmediğini ifade eden Alban, “AKP dönemde kamu hizmetleri de ticarileşmeye başladı. Çadırı vatandaşa ücretsiz olarak dağıtması gereken Kızılay çadır satıyor. Ülkenin çivisini çıkardılar” dedi.

İktidarın her işi ranta çevirdiğini öne süren Alban, Pakistan devletinin çadırların üzerine “satılamaz” ibaresi yazmasının AK Parti’nin ülkeyi düşürdüğü durum açısından ibret verici olduğunu söyledi. Alban, “Pakistan, Kızılay’ın yardım çadırlarını para ile sattığını öğrenmiş olacak ki yardım için gönderdiği çadırlara ‘Para ile satılamaz’ yazmış. Halkın malı olan kıyıları, ormanları satışa çıkaran AKP iktidarı, Kızılay eliyle depremde ücretsiz dağıtması gereken çadırlarını satmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“BUNLARDAN HESAP SORULACAKTIR ELBETTE”

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın çadır satışının “ahlaki, akılcı ve yasal” olduğunu savunmasını eleştiren Alban, “Kızılay şirket değildir, yardım kuruluşudur. Depremin ilk gününden beri soğukta donan vatandaş hala çadır bekliyor. Kızılay Başkanı ise pişkin pişkin yaptığının doğru olduğunu savunuyor. Bunlardan hesap sorulacaktır elbette. Kızılay’ı bu ahlaksız yönetimden kurtaracağız, eskisi gibi güvenilir bir kuruma dönüştüreceğiz” diye konuştu.