CHP’li Alban’dan Datça bademi için kanun teklifi

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Datça bademinin ‘milli ürün’ olması talebiyle TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Datça bademinin ‘milli ürün’ olarak kabul edilmesi talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

Alban, dünyanın en iyi bademlerinin Muğla’nın Datça ilçesinde yetiştiğini belirterek, bu ürün hakkında gerekli tanıtımın ve korunmanın sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Alban, Datça’daki bademlerin susuz yetiştiğine de dikkat çekerek, tüm dünyada susuz tarımın çarelerinin arandığını belirtti.

“DÜNYANIN BİLİNEN EN İRİ BADEMİ DATÇA NURLU BADEMİDİR”

Alban, kanun teklifinde, “Muğla ilimize bağlı Datça ilçemiz; kültürel yapısı, tarihi ve turistik değerleri ile çok farklı bir konuma ve özelliğe sahip olmasının yanında, iklim ve flora zenginliğinden kaynaklı olarak ülkemizin en önemli badem yetiştirme merkezidir. Datça Bademi, yetiştirildiği bölgenin sınırlarını aşan bir üne sahiptir. Datça’nın bitki zenginliği antik çağlardan beri bilinmektedir. İklim özellikleri, bitki varlığı (florası) zenginliğinin başlıca nedeni olmakla beraber, Datça bitki varlığı denilince akla öncelikle badem gelmektedir. Datça Bademi, Türkiye’nin en lezzetli bademidir. Nurlu, Ak, Kababağ, Sıra gibi çeşitleri bulunmaktadır. Nurlu badem, Datça’nın en meşhur badem türüdür. Datça Nurlu Bademi, dünya badem pazarının lideri durumunda bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) çeşitlerine göre yüzde 30-40’lara varan bir irilik ve ağırlık farkına sahiptir. Bu özelliğiyle Amerika Kıtası’nda yetişen türlerine göre çok daha değerlidir. Şu anda dünyanın bilinen en iri bademi Datça Nurlu bademidir. İrilik ününün dünya çapında olmasının dışında, Datça’nın susuz tarımı sayesinde eşsiz bir lezzete ve besin değerine sahiptir” ifadelerini kullandı.

“YETERİNCE ÜRETİM YAPILMAMAKTADIR”

Datça bademinin dünyanın en iyi bademi olarak kabul edildiğine dikkat çeken Alban, ABD ile karşılaştırıldığında Türkiye’de yeterli üretim yapılmadığını ifade ederek, “Datça Bademi fosfor, çinko, bakır, kalsiyum, demir ve özel yağlar içerir. Besin değeri çok yüksektir ve eczacılıkta birçok alanda kullanılmaktadır. Datça Bademi şu anda dünyanın en iyi bademi olarak kabul edilmekte olup, ikinci sırada ‘Amerikan bademleri’ gelmektedir. Türkiye için önemli bir ürün olmasına karşın, dünya üretimine ve arzın yüzde 80’ini tek başına üreten ABD/Kaliforniya ile karşılaştırıldığında Datça bademinin, yeterince çok üretimi yapılmamaktadır. Datça bademini dünyanın geri kalan badem bölgelerinden benzersiz kılan bir yanı da hiç su verilmeden yetiştirilmesidir. Bugün tüm dünyada, iklim değişiklikleri ve artan nüfus sebebiyle su kaynakları hızla tükenirken, bilim insanları ve ziraat mühendisleri daha az su kullanarak ürün yetiştirmenin çarelerini aramaktadırlar. Aynı iklim özelliklerine sahip ABD Kaliforniya’da, milyonlarca dolarlık bütçelerle çiftçilere susuz tarımın teknikleri anlatılmaya çalışılmakta, bu konuda çok sayıda eğitimler verilmekte ve susuz tarım teşvik edilmektedir” dedi.

“MİLLİ ÜRÜN” OLARAK KABUL EDİLMESİ TALEP EDİLDİ

Datça bademinin “milli ürün” olarak kabul edilmesini talep eden Alban, “Datça badem yetiştiricileri, tüm dünyaya örnek olacak şekilde, yeraltı sularını hiç kullanmadan, sürdürülebilir, benzersiz bir bölge tarımı uygulamaktadırlar. Bu sayede, sadece kısıtlı yeraltı sularını korumakla kalmayıp, yoğun mineralli (Datça’da özellikle çok kireçli) yeraltı suları kullanılmadığından, topakların verimliliğini de korunmaktadır. Tüm bu anlatılar ışığında bu kanun teklifiyle, Datça ilçemizin iklimine göre özel olarak yetişen ve dünyanın hiçbir bölgesinde bu kadar kaliteli yetişmeyen Datça bademinin ‘milli ürün’ olarak kabul edilerek tanıtımının ve korunmasının sağlanması, ‘devlet ikramı’ olarak her türlü kamu kurum ve kuruluşunun davet, resepsiyon, kabul gibi etkinliklerinde katılımcılara ikram edilmesi, bu yönüyle Datça bademinin ulusal ve uluslararası tanınırlığının arttırılması amaçlanmıştır” ifadelerine yer verdi.