CHP’li Alban: “Depremlerle ilgili önlemlerinizi alın demiştim”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, üç yıl önce depremle ilgili kurumları uyardıklarını söyleyerek, “Önlemlerinizi alın demiştim. Fakat hiçbir önlem alınmadı diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 45 bin 89 yurttaş yaşamını yitirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Mürsel Alban, depremlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 2020 yılının Mart ayında soru önergesi vermiş, Muğla’daki riskli binaları sormuş, ardından bakanlığın depreme hazırlıksız olduğunu belirtmiştim. Önlemlerinizi alın demiştim. Fakat hiçbir önlem alınmadı” dedi.

“EGE BÖLGESİ’NE DİKKAT ÇEKİYORUM”

Muhalefet partisi olarak AK Parti iktidarına yapılan uyarıların hiçbirine kulak asılmadığı öne süren Alban, bunun sonuçlarının acı bir şekilde yaşandığını belirtti.

Kahramanmaraş merkezli depremin ne ilk ne de son deprem olacağını belirten ve Ege Bölgesi’nin tümüyle Batı Anadolu Fay Hattı’nda bulunduğunu vurgulayan Alban, “Batı Anadolu Fay Hattı, uzmanların belirttiği gibi Anadolu’nun batısında doğu-batı uzanışlı, kuzeyden-güneye doğru sıralanan pek çok faydan oluşan deprem alanında bulunuyor. Başta kentimiz Muğla olmak üzere bölgeye dikkat edilmesi için şimdiden uyarıyorum” ifadelerini kullandı.

“MUĞLA DEPREM TEHLİKESİ ALTINDAKİ İLLERİMİZDEN BİRİ”

Muğla’nın deprem tehlikesi altındaki illerden biri olarak değerlendirildiğini söyleyen Alban, “Fay boylarından hareketle yapılan hesaplamalar Yatağan-Muğla fay zonunda bulunan fay parçalarının 6.8’e varabilecek büyüklükte deprem üretme potansiyelinin olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

Alban, Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği ve Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hasar tespit, enkaz kaldırma ve altyapı koordinasyonundan sorumlu olduğunu hatırlattı.