CHP’li Alban turizmcilerin sorunlarını TBMM’ye taşıdı

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte turizmin büyük darbe alacağını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanı’na hazırlık yapıp yapılmadığını sordu.

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte turizmcileri zor günlerin beklediğini belirterek, Kültür Ve Turizm Bakanı’na bir dizi soru yöneltti.

Alban, turizmcilerin pandemi döneminden beri kan ağladığını ifade ederek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Rusya-Ukrayna savaşının turizm sektörü üzerinde yaratacağı etki dolayısıyla hazırlık ve çalışma yapıp yapmadığını sordu.

“TURİZM BAKANLIĞI HANGİ HAZIRLIKLARI YAPMAKTADIR?”

Alban, “Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta en çok Türkiye mağdur olmuştur. Ülkemize gelen her 100 turistten 23’ü bu iki ülkenin vatandaşıdır. Fakat savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayısı kesinlikle azalacağına göre, Turizm Bakanlığı hangi hazırlıkları yapmaktadır? Turizm Tanıtım Ajansı hangi alternatif ülkelerde tanıtım çalışmaları yapmaktadır? Turizm Bakanı, başta Muğla turizmcileri olmak üzere ülkedeki turizm sektörüne konu ile ilgili neden açıklama yapmıyor” dedi.

“TURİZMCİ, 2020 YILINDAN BERİ KAN AĞLIYOR”

Alban, Kültür ve Turizm Bakanı’nın kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini belirterek, “Turizmci, pandemi ile birlikte 2020 yılından beri kan ağlıyor. Bu yıl da Rusya-Ukrayna savaşı çıktı. Turizm Bakanı konu ile ilgili bir çalışma ve acil eylem planı yapıyor mu? Bilmek istiyoruz. Kendisinden kamuoyuna ve turizmcilere bir açıklama yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.