CHP’li Alban: “Torba yolsuz kaldı, Bakan yolunu buldu”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, 2022 Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçe Görüşmeleri’nde konuştu. Alban, Kültür ve Turizm Bakanı’nı istifaya davet etti.

TBMM’de 2022 yılı Bütçe Görüşmeleri devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi üzerine bugün yapılan görüşmelerde söz alan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Bodrum Torbalı’da satın aldığı arsa hakkında konuşarak, beldeya ait yolun arsaya hukuksuzca dahil edildiğini ardından da Bakan’ın arsayı satın aldığını söyledi. Alban, konuyla ilgili Ersoy’u istifaya devet ederken, olayın araştırılması için mecliste bir komisyon kurulmasını talep etti.

“2020 YILI KAYIP BİR YIL OLMUŞTUR”

Sözlerine kürsüye getirdiği ‘torba’ ile ilgili “Sayın Bakan bu torbaya bakınca aklınıza hangi torba geliyor onu birazdan anlatacağım. Geliyor mu bir torba aklınıza? Şimdi çuvallama mı torbalama mı ne olduğunu size anlatacağım birazdan. Sen de göreceksin” ifadeleriyle başlayan Alban, hükümetin turizm politikalarını eleştirdi:

“Bakanlığın karnesine bir baktığımız zaman turizmde 2019 yılında 51 milyon turist gelmiştir. 34 milyar dolar girdi olmuştur. 2020 yılında 15 milyon turist, 12 milyon dolar girdi elde edilmiştir. 2021 yılına bakıldığında 21 milyon turist 16 milyar dolar gelir elde edilmiştir. Anlaşılan o ki bunlardan hiçbir ders alınmamış. 16 milyar dolar turizmde girdi oluyorsa 2019-2020 ile karşılaştırdığımızda ciddi bir kamu zararı oluyor. Bu yıl turizmi tek bir cümleyle özetlersek, 2020 yılından hiç ders alınmamıştır. 2020 yılı kayıp bir yıl olmuştur Turizm için bunun da tek sorumlusu sizsiniz Sayın Bakan. Otelde kullanılan yeme içme malzemelerindeki enflasyonlar yüzde 50 artmıştır ve malzeme olarak giderlere yazılmıştır. Ortalama bir otelde elektrik, doğalgaz ve temizlik ürünleri; maliyetin yüzde 65’ini aşmıştır. 2021 yılında büyük bölümündeki İngiltere, Almanya, Rusya gibi ülkeler uzun süre Türkiye’yi seyahat kısıtlaması getirmiştir. Muğla ve Antalya’da bu yaz Cumhuriyet tarihi en büyük orman yangınları yaşanmış, Orman Bakanlığı’nın beceriksizliği nedeniyle yangınlar söndürülmemiş, turizm büyük bir darbe almıştır.”

“TURİZM EMEKÇİSİ KAN AĞLARKEN, TURİZM BAKANI SERVETİNE SERVET KATTI”

Turizm emekçilerinin sorunlarına ve pandemi döneminde yaşadıkları zorluklara da değinen Alban, “Pandemi sürecinde tüm sektör içinde en çok mağdur olan turizm emekçileri olmuştur. Çoğunluğu zaten turizmde sezonluk sigortasız çalışan turizm emekçileri, pandemi sürecinde de kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadılar. 2021 yılında Turizm sektöründe yaklaşık 500 bin kişi işsiz kaldı. Pandemide turizm sektörü iflas ederken, turizm emekçisi kan ağlarken, evine ekmek götüremezken, tek adam rejiminin Turizm Bakanı servetine servet; parseline parsel kattı. Sizlere nasıl olduğunu anlatacağım” dedi.

“TORBA MAHALLESİ YOLSUZ KALDI, BAKAN YOLUNU BULDU”

Bodrum’da yer alan Torba beldesinde Turizm Bakanı’nın satın aldığı arsa hakkında konuşan Alban, “Elimde gördüğünüz bu torba, Bodrum’da Torba diye bir belde. Büyükşehir yasasıyla mahalle oldu bunun içinde bakın neler yaşandı. Torba Mahallesi yolsuz kaldı, Bakan yolunu buldu. Orada yolunu arsaya nasıl dönüştürdü onu anlatacağım şimdi size. 23 Mayıs 2019’da Turizm Teşvik Kanunu getiriyor Sayın Bakan ve süreç nasıl başlıyor. 22 Ekim 2019’da Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı’yla birlikte bölgeyi turizm alanı ilan ettiriyor. 25 Mart’ta gördüğünüz şu yolu bakan 1903 metrekare yolu planlıyor. Bakanlık yetkisini kullanarak arsaya dönüştürüyor, bu yolu burada terk etmiyor. Öyle bir süreç başlatıyor ki Bakan, bu süreçte ilan çıkartıyor burayı. Hazine Bakanlığı’na ihale açtırıyor. 1903 metreyi parseline katıyor yolun ve geliyor buraları satın alıyor Bakan. Bu yollar, halkın yoluydu Sayın Bakan. Buraya bakın da biraz sıkılın sıkılın. Halkın yolsuz bıraktınız, kendinize yol açtınız, yolunuzu buldunuz orada. Sayın Bakan geçen bütçe görüşmelerinde çıktı burada ne anlattı? 250 milyon lira Muğla’ya altyapı-kanalizasyon bütçesi ayırıyorum dedi. O 250 milyonu sırf bu atık yapıyı kurtarmak için ayırdın. Yine kendi oteline çalıştın. Bu ihaleye kaç kişi girdi soruyorum. Rekabet oluştu mu? Bu ihaleyi ne kadara aldınız? Bunların cevabını bekliyorum sizden” ifadelerini kullandı.

“BAKAN VARDIR, MAKAMA GÜÇ KATAR; BAKAN VARDIR, MAKAMIN GÜCÜNÜ ŞİRKETİNE KULLANIR”

Sözlerinin sonunda Bakan Ersoy’u istifaya davet eden Alban, “Muğla’da Torba halkı yolsuz kaldı, Bakan yolunu buldu. Yolu parseline kattı, satın aldı. Şimdi burada şunu söylüyorum; Bakan vardır, bulunduğu makama güç katar, değer katar. Bakan vardır bulunduğu makamın gücünü kendi şirketine, parsellerine, yandaşlarına kullanır. Siz bunu yaptınız Sayın Bakan. Bu arsada halkın hakkı vardır, tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır. Sizi kamunun mallarını kendi şirketini peşkeş çekmekten dolayı burada bütçe konuşması değil gelip burada halkın önünde ‘Ben bunları yaptım, ben istifa ediyorum’ demeniz lazım. Sizi istifaya davet ediyorum. Yok eğer bunlar yanlış bilgi diyorsanız, bütün Genel Kurul’a hitap ediyorum; Buyurun bir araştırma komisyonu kuralım, bütün süreci araştırsın” ifadelerine yer verdi.