CHP, orman yangınlarıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

CHP Muğla milletvekilleri, Marmaris’teki orman yangınlarında ihmali olduklarını düşündükleri kurumlar hakkında Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

GÜNDEM FETHİYE Muğla‘nın Marmaris ilçesinde bir araya gelen CHP Muğla milletvekilleri Mürsel Alban, Burak Erbay ve CHP’liler; Muğla’da yaşanan orman yangınları ile ilgili olarak yangın öncesinde ve yangın sırasında gerekli ve yeteri tedbirlerin alınmadığını ifade ederek, orman yangınlarının tüm yönleriyle araştırılması için Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

“SORUŞTURMANIN KAPSAMLI YÜRÜTÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Marmaris Adliyesi önünde konuşan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Bu süreçte maalesef yeteri kadar hazırlıklı olmadığımızı gördük. Bölgenin insanı olarak, Orman Teşkilatı’nın olası yangınlar durumunda bir tedbir aldığını düşünüyorduk. Marmaris’te günlerce gezen bir yangın vardı. Bu yangın 10 gün boyunca bu şekilde gezdiyse burada birilerinin sorumluluğu var. Bu bütçeler aktarıldı, yetkililer var, aylık personeller alıyorlar, yetişmiş personelleri var… Onu da eleştiriyoruz, ‘Part time ormancılık olmaz’ diye geçen gün çalıştayda da söylendi. O koridorlar açılmamış, gerekli havuzlar oluşturulmamış. Göletler oluşturulması lazım. Helikopterlerin gidip gelme mesafeleri uzaktı. Yangın söndürme çalışmalarında 12’nci, 13’üncü gün Bodrum’da gece çalışan helikopterleri gördük. Peki bu helikopterler neden Marmaris’te çalışmadı? O koridorlar neden açılmadı, o havuzlar neden açılmadı? Bunun gerekli takibini Meclis’te de yapacağız. CHP Marmaris İlçe Başkanlığı’mız öncülüğünde, bunun yargısal boyuta tartışılması gerektiğini düşündüğümüz için hazırladığımız dilekçeyi Marmaris Savcılığı’mıza verdik. O soruşturmanın da kapsamlı yürütülmesini talep ediyoruz. Geçiştirilmeyeceğini umut ediyoruz, savcılarımıza güveniyoruz” dedi.

“MUĞLA’DA NEDEN BU KADAR ÇOK ORMAN YANDIĞINI MERAK EDİYORUM”

TBMM’ye verilen soru önergesine dikkat çeken CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, “29 Temmuz’da yangınlar başladı. Bu yangınlarla ilgili halkımızın ve bizlerin öğrenmek istediği çok soru işaretleri var. Yangınlarda tedbirler alınabildi mi? Alınamadı mı? Bu orman yangınları süreci doğru yürütüldü mü yoksa yürütülmedi mi? Tarım ve Orman Bakanlığı ve orman müdürlükleri gerekli tedbirleri aldı mı yoksa almadı mı? Vali ve kaymakamlar tedbirleri aldı mı? Bu soruların cevabını almak için TBMM’de soru önergelerimizi verdik ve şimdi de savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Muğla’nın yüzde 68’i ormandır. Muğla ve ilçelerin yangınla mücadele ekipleri yeteri kadar var mıydı yok muydu? Yüzde 68 orman olan Muğla’da neden bu kadar çok orman yandığını merak ediyorum” ifadelerini kullandı.