Cemaat yurdundaki baskıdan şikayet eden tıp öğrencisi intihar etti

Kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskıları ve gelecek kaygısını anlatan Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Enes Kara yaşamına son verdi.

Elazığ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara, kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Kara’nın olay öncesi çektiği bir video sosyal medyada gündem oldu.

Aykırı’dan Batuhan Çolak’ın aktardığına göre, Kara’nın cansız bedeni Hilalkent Mahallesi’nde bulunan cemaat yurdunun önünde bulundu.

Çolak, olayla ilgili “Enes Kara, henüz 20 yaşında, tıp fakültesi 2.sınıf öğrencisiydi. Bugün intihar ederek yaşamına son verdi. Enes’in geride bıraktığı video ve not çok önemli. Zorunlu olarak cemaat yurdunda kaldığını ve hayattan nasıl koparıldığını tek tek anlatıyor” ifadelerini kullandı.

20 yaşındaki Enes Kara’nın çektiği videodaki ifadeleri şu şekilde:

“Şu an onların zoruyla cemaat yurdunda kalıyorum. Lisede ve ortaokulda yine böyle medreselere sıkça geliyordum bazı tatillerde yatılı kalıyordum. O zamanlar da istemiyordum ama ailem zorluyordu ve haftada 1-2 gün geliyordum ya da yılda 1-2 hafta yatılı kalıyordum çok da zor değildi bir de en fazla üniversiteye kadar gelirim zaten diye düşünüyordum. Burada vakit namazları zorunlu. Cemaat şeklinde kılıyoruz namazdan sonra ders var vs. 30dk sürüyor yaklaşık her vakit, günlük 1 saat burada olan kitaplardan okuman zorunlu haftanın 3 günü cemaat dersine katılman zorunlu yemekleri yine öğrenciler yapıyor, haftanın 1 günü temizliği yine biz yapıyoruz. Sabah namazıyla uyanıyorum, okula gidiyorum geliyorum, akşam namazı, yemek, okuma, yatsı namazı, cemaat dersi sonra saat 10 zaten ertesi gün tekrar 6.30 gibi tekrar namaza uyanıyorum. Pazartesileri böyle, diğer günler de cemaat dersi yok bir tek 8’de serbest oluyorum, hafta sonu da benzer yine 3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum. Bu 2 sorunu ayrı ayrı düşününce aslında katlanılamayacak şeyler değil ama bunları birleştirince tüm yaşama sevincimi alıyor, özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan.”

“GENÇLERİMİZ BU TOPRAKTA YEŞERMİYOR ARTIK”

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Enes Kara’nın yaşamına son vermesiyle ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Bilim insanları, özellikle sosyolog ve psikologlar, intihar eden gencimizin videosunun paylaşılmaması gerektiğini nedenleriyle açıklıyorlar. Bu sebeple buradan herhangi bir görsel/video paylaşmayacağım. Onu ve bu duruma sürükleyen bireysel ve kamusal tüm yapıların farkındayız. Altyapının değişmesi üstyapıyı da değiştirir. Toprağını değiştirdiğiniz bitki çiçeklenir, bereketini taşırır. Gençlerimiz bu toprakta yeşermiyor artık. Yeter” ifadelerine yer verdi.

“TÜM ÖĞRENCİLERİ KUCAKLAYACAĞIZ”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ise, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Bir evladımız daha cemaat yurtlarındaki baskı yüzünden, ‘yaşama sevincimi öldürdüler’ diyerek intihar etti. #BuDüzenDeğişmeli! İktidarımızda; baskıdan uzak, eşit haklarda, ücretsiz, kamuya ait yurtlar yaparak tüm öğrencileri kucaklayacağız.”