Büyükşehir zeytinliklerin korunması için hukuki mücadele başlatıyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, sosyal medya paylaşımında zeytin alanlarını maden aramaya açan yönetmeliğe karşı hukuki mücadele başlatacaklarını belirtti.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile birlikte zeytin alanlarında madencilik faaliyeti yürütülmesinin önü açılması üzerine yapılan düzenlemeye yönelik tepkiler büyüyor.

“ŞEHRİMİZİN HER YERİNİN MADEN ALANI OLARAK BELİRLENMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de karara sosyal medyadan yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Gürün, karara ilişkin hukuki mücadele başlatacaklarını belirterek, “Türkiye’deki zeytinliklerin yüzde 11,25’i Muğla’da. Bugüne kadar bu alanların korunması ve geliştirilmesi için özellikle imar ve çevre planlarını bu yönde yaptık. Şimdi bu yönetmelikle zeytinliklerimiz büyük tehlike yaşıyor. Bu tehlikeyi önlemek için hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Şuan Bakanlıklar tarafından Muğla’mızın yüzde65’inde maden arama ruhsatı verilmiş durumda. Bu kararla oran daha çok yükselecek. Şehrimizin her yerinin maden alanı olarak belirlenmesi kabul edilemez” dedi. 

“HUKUKİ TÜM MÜCADELEYİ GÖSTERECEĞİZ”

Zeytinin Muğla tarihi ve geçimi için öneminde değinen Gürün, “Zeytin sadece bir meyve değil, tarihi anlamları ve kültürel özellikleriyle Muğla’mızın büyük bir sembolü. Zeytin şehrimiz için önemli bir geçim kaynağıdır. Ayrıca yöremize özgün çeşitler ve iklim koşulları nedeniyle en kaliteli zeytin ve zeytinyağı Muğla’da üretiliyor diyebilirim. Zeytin o kadar önem taşıyor ki şehrimizdeki tarım alanlarının yüzde 48,29’u zeytinliktir. Ayrıca bu ağaç sadece bir geçim kaynağı ve meyve değildir. Ege bölgesinin kültürel özelliklerini binlerce yıldır ayakta kalarak yansıtan kadim bir kültür öğesidir. İlgili Bakanlıklar tarafından Muğla’mızın yüzde 65’lik bir kısmında maden arama izni verildi. Zeytin alanlarında da maden aramaya izin verildiği takdirde neredeyse şehrimizin her yerinde maden arama izni olacak. Bu eşsiz doğası ve güzellikleriyle Dünyanın göz bebeklerinden biri olan Muğla’mıza yapılan büyük bir kötülük. Bunu asla kabul etmiyoruz. Biz şehrimizi koruyarak gelecek nesillere daha yeşil ve daha mavi bir Muğla bırakmak için çabalıyoruz. Bunu da tüm Muğlalılar olarak hep birlikte başaracağız. Çevrenin korunması için yaptığımız hukuki mücadeleler sürerken buna yenilerinin eklenmesi bizi de üzüyor. Ancak şunun bilinmesini isteriz ki Muğla’mızın korunması, yeşil ve mavinin iç içe geçtiği kentimizin bu güzelliklerinin geliştirilerek muhafaza edilmesi için çabalarımız sürecek. Buna karşı olanlara karşı da hukuki tüm mücadeleyi göstereceğiz” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’DEKİ ZEYTİN ALANLARININ YÜZDE 11,25’İ MUĞLA’DA

Muğla, Türkiye’nin en büyük zeytin üreticisi şehirlerinin başında geliyor. Türkiye’deki zeytin alanlarının yüzde 11,25’i, Ege Bölgesindeki zeytin alanlarının ise yüzde 21,35’i Muğla’da yer alıyor. Ayrıca Türkiye’deki 8 Milyon 891 Bin 677 dekar olarak belirlenen zeytin alanlarının 1 Milyon 12 Bin dekar gibi önemli bir kısmı Muğla’da yer alıyor.

Ayrıca Muğla’da tarım alanı olarak kullanılan 2 Milyon 70 Bin dekarlık alanın 1 Milyon 12 bin dekarı zeytinlik olarak kullanılırken Muğla’daki tarım arazilerinin yüzde 48,29’unda zeytin ağacı bulunuyor. 2021 yılında belirlenen verilere göre ise 16 Milyon 833 Bin 148 adet zeytin ağacı bulunuyor.