Büyükşehir sokak hayvanları için mama üretmeye başladı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, sokak hayvanları için mama üretimine başlandığını duyurdu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sokak hayvanları için Mama Üretim Ünitesi kurarak, mama üretmeye başladıklarını duyurdu.

“YILDA YAKLAŞIK 2 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

Gürün, açıklamasında bu uygulama ile birlikte belediyenin de tasarruf edeceğini belirterek, “Can dostlarımızın için Mama Üretim Ünitesi kurarak, mama üretmeye başladık. Bu tesisimizle yılda yaklaşık 2 milyon TL tasarruf sağlayacağız” dedi.

“MAMA LÜKS DEĞİL, İHTİYAÇTIR”

Son dönemde temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimi ile birlikte gündemdeki yerini tazeleyen, “mamalarda KDV indirimi” talebi üzerine de konuşan Gürün, “Mama lüks değil, ihtiyaçtır. Mamalarda uygulanan yüzde 18 KDV oranına ilişkin de bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

12 SAATTE 200 KİLOGRAM ÜRETİLİYOR

Büyükşehir’in mama üretim ünitesinde; mezbaha atıklarından, kamu kurum ve kuruluşları ile özel teşebbüslerin yemeklerinden arta kalan gıdalar tesiste toplanarak mamaya dönüştürülüyor. Sokak hayvanları için mama üretim ünitesinde 500 kilogram atıktan 12 saat gibi süre zarfında 200 kilogram mama ham maddesi üretiyor.

GÜNDE 300 KİLOGRAM MAMA TÜKETİMİ GERÇEKLEŞİYOR

Büyükşehir’den alınan bilgiye göre; Muğla Büyükşehir Belediyesi hayvan bakım evinde ve sokak hayvanları için günde 300 kilogram mama tüketimi gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi mama üretim ünitesini 252 bin 520 TL’ye mal etti. Bir kilogram mamanın maliyeti 20 TL iken, mama üretim ünitesinde 1 kilogram mama üretimi 1. 98 TL’le mal oluyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi mama üretim ünitesi sayesinde yılda 2 milyon 188 Bin TL mama bedelinden kurtulmuş oldu.