Büyükşehir Belediyesi’nin projelerine Cumhurbaşkanlığı’ndan onay çıkmadı

Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programı açıklandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin beklediği kredi kullanma onayı çıkmadı.

Cumhurbaşkanlığı 2022 Yılı Yatırım Programı açıklandı. Açıklanan program kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin uzun süredir beklediği kredi kullanma onayı çıkmadı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla’nın il genelindeki su kayıp ve kaçaklarının en aza indirilmesi, yeni içme suyu hatlarının yapılması ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulması için hazırladığı projeler için yurtiçi finansman kurumlarından gerekli kaynak sağlanamayınca yurtdışı kredi kuruluşları ile görüşmeler yapıldı. Fitch Ratings tarafından en iyi kredi notu olan AAA verilen Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne Fransa Kalkınma Ajansından 63,5 milyon euro kredi onayı çıktı.

Yatırımların hayata geçirilmesi adına kredinin Cumhurbaşkanlığı’ndan onay alması  gerekirken, 1 yıllık sürecin ardından beklenen karar gelmedi. Cumhurbaşkanlığı 2022 yılı Yatırım Programı’na göre Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne kredi onayı verilmedi.