Büyükşehir Belediyesi depremzedelerin su ücretlerini ödeyeceğini açıkladı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, depremzedelerin yerleştirildiği konaklama işletmelerinin su faturalarının farkını ödeyeceğini açıkladı. Farkın, MUSKİ tarafından geçen yılın aynı dönemi baz alınarak hesaplanacağı belirtildi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde gerçekleşen depremlerde şu anki verilere göre 40 bin 642 yurttaş yaşamını yitirdi.

Depremden etkilenen yurttaşların Muğla’daki otel, motel, pansiyon vb. işletmelere yerleştirilme süreci devam ediyor.

Bununla birlikte, bu işletmelere yerleştirilen yurttaşların su faturalarının Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı açıklandı.

Bu kapsamda, Muğla Büyükşehir Belediyesi kendi bütçesinden Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü’ne su ücreti ödemesi gerçekleştirileceği açıklandı.

Ödemelerin hesaplamaları için de geçtiğimiz yılın aynı dönemi baz alınacak.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak su ödemelerine ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyen işletmelerin, MUSKİ Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak başvurmaları yeterli olacağı belirtildi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILMIŞTI

Datça Dayanışma Koordinasyonu tarafından AYDEM ve MUSKİ’ye çağrıda bulunulmuş ve imza kampanyası kullanılmıştı.

Change.org’da başlatılan kampanyada; “Kurumları deprem bölgelerinden gelenlerin ücretsiz biçimde konaklandığı otel, apart ve evlerin yükünü hafifletmeye çağırıyoruz. Datça’da depremzedelere kapılarını açanlardan, dayanışmayı sürdürdükleri sürece su ve elektrik parası alınmamasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.